Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ULTRAZVUK Lia Roubínková I.A. Ultrazvuk  Podélné vlnění s frekvencí větší než 20 kHz se nazývá ultrazvuk.  Vlnová délka ultrazvukových vln je menší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ULTRAZVUK Lia Roubínková I.A. Ultrazvuk  Podélné vlnění s frekvencí větší než 20 kHz se nazývá ultrazvuk.  Vlnová délka ultrazvukových vln je menší."— Transkript prezentace:

1 ULTRAZVUK Lia Roubínková I.A

2 Ultrazvuk  Podélné vlnění s frekvencí větší než 20 kHz se nazývá ultrazvuk.  Vlnová délka ultrazvukových vln je menší než 1,7 cm. Díky tomu, se ultrazvukové vlny odrážejí od malých překážek.  Toho se využívá např. při lovu ryb u přístroje s názvem echolot.

3 Ultrazvuk  Na podobném principu funguje sonar používaný na válečných lodích. Za války se sonarem hledaly a zaměřovaly nepřátelské ponorky.

4 Echolokace  Při echolokaci zjišťuje sonar polohu a vzdálenost různých těles s pomocí zvuku anebo ultrazvuku na základě rychlosti šíření zvuku.

5 Ultrazvuk  Ultrazvuku využívají také někteří živočichové:  Netopýr se dokáže v prostoru orientovat pomocí ultrazvuku.  Vyšle ultrazvukový „hvizd“ a poslouchá odkud se zvuk vrátí. Tak rozpozná překážku i kořist.  I delfíni používají ultrazvuk k lovení, orientaci i dorozumívání mezi sebou.

6 Ultrazvuk  Další využití ultrazvuku můžeme najít v lékařství:  Ultrazvukové vlny o frekvenci 1 až 18 MHz procházejí tělem a odrážejí se od jednotlivých orgánů.  V lékařství např. při vyšetření plodu, nebo jiném lékařském vyšetření.


Stáhnout ppt "ULTRAZVUK Lia Roubínková I.A. Ultrazvuk  Podélné vlnění s frekvencí větší než 20 kHz se nazývá ultrazvuk.  Vlnová délka ultrazvukových vln je menší."

Podobné prezentace


Reklamy Google