Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jednoduchá krása neolitických nástrojů

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jednoduchá krása neolitických nástrojů"— Transkript prezentace:

1 Jednoduchá krása neolitických nástrojů
Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu Rozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUM Jednoduchá krása neolitických nástrojů Označení DUM VY_32_INOVACE_10_1_05 Autor Mgr. Miroslav Černý Datum Vzdělávací oblast Člověk a společnost Vzdělávací obor Dějepis Tematický okruh Pravěk Ročník 1. ročník a kvinty gymnázia, seminář dějepisu

2 Atlas archeologických artefaktů
V. mladší doba kamenná jihovýchodní Morava

3 Následující prezentace si všímá prostých, ale vysoce účelných tvarů nástrojů prvních zemědělců. Mohli bychom říci, že člověk je v každé době tvůrcem moderního tvarování předmětů – designu. Na úvod si ale připomeneme již známá data: Po poslední době ledové dochází ke změně klimatu. Velká stádní zvěř zmizela, člověk hledá nové způsoby obživy. Klima, teplejší než dnes, přineslo znalost pěstování plodin a domácký chov dobytka. Bylo třeba vypálit porosty a založit pole. Člověk se usazuje a zakládá trvalá obydlí. Nejznámějším typem je tzv. dlouhý dům, až 30 m dlouhá kůlová stavba, jejíž stěny tvořily hliněné výplně. Hovoříme o době kolem poloviny 6. tis. př. n. l., kdy se na našem území objevuje lid kultury lineární keramiky, dříve označované volutové. Tento komplex dostal pojmenování podle výzdoby svých nádob, kterou zdobili liniemi a spirálami (volutami). Hrnčířský kruh dosud neznali, první nádoby vypalovali v otevřených ohništích. Technologickým novem se stalo broušení a vrtání kamene. Ve starší fázi byly rozšířené tzv. kopytovité klíny, teprve později se objevuje celá škála typů klínů a klínků, seker, dlát, mlatů a sekeromlatů. V mladší fázi neolitu se přichází kultura. moravské malované keramiky, jejíž nádoby prosluly bohatou plastickou a malovanou výzdobou.

4 V souboru neolitických předmětů mají i v tomto období významnou roli štípané nástroje. Výběr suroviny a technologie výroby má cenu přežití. Mezi materiály se vzácně objevují drahé kameny, jako na tomto škrabadle s lasturovitým štěpem z Provodova u Zlína.

5 aaaaaaa

6 Mezi první tvary broušených nástrojů patří tzv. kopytovité klíny.

7 Ostří kopytovitého klínu

8 aaaaaaa

9

10 Zlomky nástrojů prvních
neolitců, týl.

11 Novým tvarem, objevujícím se v inventáři nejstar- ších zemědělců jsou sekery s otvorem – sekeromlaty. Kromě techniky broušení, museli jejich výrobci zvládnout i techniku vrtání kamene. Vynález sekeromlatu se dobře uplatnil a v násle- dujících obdobích doby kamenné vznikla celá škála typologických tvarů.

12 Sekeromlat mladší doby kamenné z Provodova u Zlína.

13 Výrobci mlatů museli kruhový otvor na konci mírně rozšířit, jinak by násada úderem nástroj roztrhla.

14 Unikátní nález sekery pochází ze Spytihněvi;
plochá kamenná sekerka, vsazená do dřevěného topůrka přečkala v řečišti Moravy tisíce let, a vydala tak jedinečné svědectví o svém užití.

15 Zpracování kamene v období neolitu (technologie):
Typy broušených nástrojů: ………………………… …………………………………………………………. Tvarování předmětů, forma užitého sochařského umění, neboli ……………… .

16 Zpracování kamene v období neolitu (technologie):
štípání broušení vrtání Typy broušených nástrojů: kopytovité klíny, klíny, ploché sekery, sekeromlaty. Tvarování předmětů, forma užitého sochařského umění, neboli design.

17 Fotografie a ilustrace Miroslav Černý a Jana Langová Autorská práva vyhrazena


Stáhnout ppt "Jednoduchá krása neolitických nástrojů"

Podobné prezentace


Reklamy Google