Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Lubomír Šára: Kulturní rostliny a traviny. V přírodě rostou rostliny, které se podobají obilninám. Jsou to traviny. Vytvářejí porosty, kterým říkáme.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Lubomír Šára: Kulturní rostliny a traviny. V přírodě rostou rostliny, které se podobají obilninám. Jsou to traviny. Vytvářejí porosty, kterým říkáme."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Lubomír Šára: Kulturní rostliny a traviny

2 V přírodě rostou rostliny, které se podobají obilninám. Jsou to traviny. Vytvářejí porosty, kterým říkáme trávy. Mnohé druhy vytvářejí trsy nebo se šíří pomocí oddenků.

3 Vytrvalá, až jeden metr vysoká tráva roste v hustých trsech s četnými jalovými výběžky. Stébla tvoří přímá, v kolénkách vystoupavá, čepele lysé a drsné. Kvete od června do srpna. Roste hojně na loukách a mezích.

4 Hustě trsnatá tráva s přímým stéblem, více než půl metru vysoká. Roste na sušších loukách a mezích. Je důležitou složkou mnohých krmivářských a travních směsí. Kvete od května do října. Klásky má přímé, žlutavě zelené, zploštělé.

5 Téměř jeden metr vysoká trsnatá tráva s pozemními výhonky. Roste velmi hojně na loukách a mezích. Kvete v květnu a červnu, rozkladité laty jsou bohaté. Tato tráva je důležitou součástí travních porostů. Je cennou pícninou.

6 Až jeden metr vysoká tráva s přímým, hladkým stéblem. Roste velmi hojně na vlhčích loukách a pastvinách. Kvete v květnu až červenci kratince stopkatými květy. Je cennou pícninou, která bývá na louky přisévána.

7 Hustě trsnatá, statná tráva dorůstá výšky až přes jeden metr. Roste velmi hojně na loukách a pastvinách. Kvete od června do července. Květy tvoří přímé laty. Je důležitou pícninou, známou též jako „říznačka“.

8 1) Kolikrát do roka se kosí trávy, abychom získali seno? Dvakrát. 2) Jak říkáme travinám, které využíváme ke krmení hospodářských zvířat? Pícniny. 3) Které travině říkáme říznačka? Srha laločnatá.

9 V prezentaci byly použity s laskavým svolením autora obrázky a fotografie z výukového programu Přírodní společenství (vydala firma Pachner Praha, 2002).


Stáhnout ppt "Mgr. Lubomír Šára: Kulturní rostliny a traviny. V přírodě rostou rostliny, které se podobají obilninám. Jsou to traviny. Vytvářejí porosty, kterým říkáme."

Podobné prezentace


Reklamy Google