Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 Modely mentální retardace PhDr. Martin Lečbych SPOLU Olomouc, Středisko podpory integrace Katedra psychologie FF UP Olomouc.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 Modely mentální retardace PhDr. Martin Lečbych SPOLU Olomouc, Středisko podpory integrace Katedra psychologie FF UP Olomouc."— Transkript prezentace:

1 1 Modely mentální retardace PhDr. Martin Lečbych SPOLU Olomouc, Středisko podpory integrace Katedra psychologie FF UP Olomouc

2 2 Co je model ? Zjednodušením pozorované skutečnosti. Prostředek sloužící k pochopení, výkladu a orientaci. R. D. Laing (2000) – „Tatáž skutečnost pozorovaná z různých hledisek dává vzniknout zcela odlišným popisům. Z odlišných popisů mohou vzniknout zcela odlišné teorie, které vedou ke zcela odlišným způsobům chování.“

3 3 Medicínský, limitační model Diagnostický – hodnocení kognitivních a rozumových schopností + hodnocení adaptace jedince na prostředí. Vymezen jednotlivcem. Zdůrazňuje nedostatky a omezení jedince - limity.

4 4 Pečující, ochranitelský model Navazuje na medicínský. Předpokládá, že lidé s MR potřebují díky omezením a nedostatkům komplexní péči (často považováni za „chudáčky“). Snaha chránit osoby s MR před neúspěchem a zklamáním. Preferuje se chráněné prostředí.

5 5 Popisný model Předchází negativním jevům spojeným s nálepkováním (labeling). Vyhýbá se užívání diagnóz k popisu člověka, hledá alternativní způsoby vyjadřování. Popisuje projevy konkrétního člověka v konkrétním prostředí.

6 6 Ekologický, podpůrný model Vznikl ve snaze vytvořit praktický model MR pro oblast integrace. MR není chápána jako absolutní charakteristika vymezená jednotlivcem, ale je chápána jako interakce jedince s faktory prostředí. Rozhodující je podpora osoby s MR.

7 7 Pilíře ekologického modelu Možnosti (kompetence) – popisují to, co jedinec dokáže a v čem se dokáže zapojit mezi ostatní. Prostředí – popis nároků, které dané prostředí na jedince klade. Síly, které v prostředí působí. Fungování – míra podpory, kterou jedinec potřebuje, aby dokázal zvládnout nároky prostředí. Čas – určení doby, po kterou bude podpora v daném prostředí působit.

8 8 Klasifikace osob podle typu podpory 1)Žádná podpora 2)Dohlížení (monitoring) 3)Pobízení gestem nebo slovem 4)Částečná fyzická asistence 5)Plná fyzická asistence

9 9 Oblasti podpory Život v domácnosti Život v komunitě Učení, vzdělávání Zaměstnání Zdraví a bezpečí Sociální aktivity Měří se pomocí Support intensity scale – Škála míry podpory

10 10 Výhody ekologického, podpůrného modelu v oblasti integrace Větší využitelnost v praxi. Popis kompetencí a možností umožňuje vytvořit lepší představu o zapojení než popis omezení. Míra podpory odráží konkrétní věci, které člověk k zapojení potřebuje. Míra podpory nekoresponduje se stupněm postižení intelektu. Časová dimenze upozorňuje na vývoj a nutnost zrání osobnosti.

11 11 Děkuji Vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne PhDr. Martin Lečbych


Stáhnout ppt "1 Modely mentální retardace PhDr. Martin Lečbych SPOLU Olomouc, Středisko podpory integrace Katedra psychologie FF UP Olomouc."

Podobné prezentace


Reklamy Google