Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY JEDNODĚLOŽNÉDVOUDĚLOŽNÉ semeno klíčí jedním lístkem semeno klíčí dvěma lístky byliny byliny i dřeviny úzké listy se souběžnou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY JEDNODĚLOŽNÉDVOUDĚLOŽNÉ semeno klíčí jedním lístkem semeno klíčí dvěma lístky byliny byliny i dřeviny úzké listy se souběžnou."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY JEDNODĚLOŽNÉDVOUDĚLOŽNÉ semeno klíčí jedním lístkem semeno klíčí dvěma lístky byliny byliny i dřeviny úzké listy se souběžnou žilnatinou široké listy s rozvětvenou žilnatinou svazčité kořeny hlavní kořen s postranními kořeny jednodušší květy - obvykle trojčetné s nerozlišenými květními obaly složitější květy – obvykle pětičetné (nebo čtyřčetné)

5 Klíčení kukuřice seté Klíčení fazolu obecného

6 Tvar listu a žilnatina JEDNODĚLOŽNÝCH rostlin Tvar listu a žilnatina DVOUDĚLOŽNÝCH rostlin

7 Květ JEDNODĚLOŽNÝCH rostlin Květ DVOUDĚLOŽNÝCH rostlin

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29 Rostliny polí obilniny = kulturní traviny: pšenice obecná, žito seté, ječmen dvouřadý, oves setý, kukuřice setá – plod je obilka jiné plodiny: jednoleté: hrách, slunečnice, řepka olejka dvouleté: řepa cukrovka – 1. rok: stonek, listy; 2. rok – květ, plod  umírají vytrvalé: jetel, vojtěška – kvetou a plodí každoročně Cizopasné houby na obilí: o rzi a sněti - rychle se šíří, odebírají obilí živiny  špatná úroda o paličkovice nachová - v klasech je jedovatý útvar námel, využití k výrobě léků Svrchní vrstva půdy na poli = ornice obsahuje půdní mikroorganismy, např. baktérie, které se podílejí na vzniku humusu a tím zvyšují úrodnost půdy. Zelené hnojení = zaorávání bobovitých rostlin  zúrodnění půdy.

30 OPAKOVÁNÍ: 1.Které obilniny znáš? Jak se obilniny jinak označují a proč? 2.Uveď základní rozdíly mezi jednoděložnými a dvouděložnými rostlinami. 3.Vysvětli rozdíl mezi jednoletými, dvouletými a vytrvalými rostlinami a uveď z každé skupiny příklad zemědělských plodin. 4.Které cizopasné houby vyskytující se na poli znáš? Vysvětli pojem „cizopasné“. Co o nich víš? 5.Co je to ornice? Jak lze zvýšit její úrodnost?


Stáhnout ppt "KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY JEDNODĚLOŽNÉDVOUDĚLOŽNÉ semeno klíčí jedním lístkem semeno klíčí dvěma lístky byliny byliny i dřeviny úzké listy se souběžnou."

Podobné prezentace


Reklamy Google