Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Interpunkce v souvětí Cvičení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Interpunkce v souvětí Cvičení."— Transkript prezentace:

1 Interpunkce v souvětí Cvičení

2 Doplňte interpunkci: Ztrátou trpěli nejen příbuzní ale úzkost se zmocňovala celého města. Předvedla jsem jí nové šaty ale ani si mě nevšimla. Každý večer navštěvoval taneční a tak trávil páteční večery. Odcházíš z nějakého důvodu nebo odcházíš kvůli mně.

3 Řešení Ztrátou trpěli nejen příbuzní, ale úzkost se zmocňovala celého města. (stupňovací) Předvedla jsem jí nové šaty, ale ani si mě nevšimla. (odporovací). Každý večer navštěvoval taneční a tak trávil páteční večery. (slučovací, tím způsobem) Odcházíš z nějakého důvodu, nebo odcházíš kvůli mně. (vylučovací).

4 2. cvičení Nic neví a tedy nic neprozradí.
Pes někdy zaštěkal a pak si lehl do pelíšku. Venku je pěkně ale on je stále doma. Chtěla jsem Kubíčka překvapit a proto jsme šli do cirkusu.

5 Řešení Nic neví, a tedy nic neprozradí. (důsledkový)
Pes někdy zaštěkal a pak si lehl do pelíšku. (slučovací) Venku je pěkně, ale on je stále doma. (odporovací) Chtěla jsem Kubíčka překvapit, a proto jsme šli do cirkusu. (důsledkový)

6 3. cvičení Pokusil se vstát avšak síly mu nestačily.
Jirku mají lidé buď rádi nebo ho nenávidí. Všichni ztichli a dokonce si přestali i hrát. Nevím to a ni mě to nezajímá.

7 Řešení Pokusil se vstát, avšak síly mu nestačily. (odporovací)
Jirku mají lidé buď rádi, nebo ho nenávidí. (vylučovací) Všichni ztichli, a dokonce si přestali i hrát. (stupňovací) Nevím to, a ni mě to nezajímá. (stupňovací)

8 4. cvičení Nebylo to nic těžkého a přece se bál.
Dohodli jsme se že mám přijít k vám a že se pokusíme něco vymyslet tak jsem tady. Hluboce se před bohem poklonili a tak skloněni začali vstupovat do chrámu. Počkej já se obléknu a jdu dolů.

9 Řešení Nebylo to nic těžkého, a přece se bál. (odporovací)
Dohodli jsme, se že mám přijít k vám a že se pokusíme něco vymyslet, tak jsem tady. (důsledkový) Hluboce se před bohem poklonili a tak skloněni začali vstupovat do chrámu. (slučovací – tím způsobem) Počkej, já se obléknu a jdu dolů. (slučovací)

10 5. cvičení Zase nepřišel ale co mám dělat.
Buď na ni zapomněl nebo ji nikdy neviděl. Na tohle všechno není čas ani to není nutné. Každý pár nakonec dospěje k bodu kdy se buď vezme nebo vztah ukončí.

11 Řešení Zase nepřišel, ale co mám dělat. (odporovací)
Buď na ni zapomněl(,) nebo ji nikdy neviděl. (slučovací, vylučovací) Na tohle všechno není čas(,) ani to není nutné. (slučovací, stupňovací) Každý pár nakonec dospěje k bodu, kdy se buď vezme, nebo vztah ukončí. (vylučovací)


Stáhnout ppt "Interpunkce v souvětí Cvičení."

Podobné prezentace


Reklamy Google