Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úsečky v trojúhelníku 1 Střední příčky trojúhelníku Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úsečky v trojúhelníku 1 Střední příčky trojúhelníku Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 Úsečky v trojúhelníku 1 Střední příčky trojúhelníku Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Střední příčka A B C ScSc = úsečka spojující středy stran SbSb SaSa Vlastnosti střední příčky: - je rovnoběžná s protější stranou, - její délka je rovna polovině délky strany, s níž je rovnoběžná. c a b

3 Střední příčka Úkol: na volný list papíru narýsujte libovolný trojúhelník ABC, sestrojte jeho střední příčky, trojúhelník vystřihněte, pak ho ještě rozstřihněte podél středních příček, máte 4 trojúhelníky – zjistěte jejich vlastnosti. Střední příčky rozdělí trojúhelník na 4 shodné trojúhelníky.

4 Střední příčka - příklady 1. Sestrojte rovnoramenný trojúhelník ABC, jestliže a = b = 6 cm, c = 4 cm. Sestrojte jeho střední příčky. Měřením porovnejte vzniklé 4 trojúhelníky. Zdůvodněte, že střední příčky rozdělí  ABC na 4 “?“ trojúhelníky. 2. Sestrojte trojúhelník ABC, jestliže a = 6 cm, b = 7 cm, c = 9 cm. Sestrojte trojúhelník s vrcholy ve středech stran trojúhelníku ABC. Vypočítejte obvody obou trojúhelníků a porovnejte je.

5 Střední příčka - příklady 3. a) Narýsujte libovolný čtyřúhelník KLMN. Barevně vyznačte jeho úhlopříčky KM, NL. Sestrojte čtyřúhelník PQRS, jehož vrcholy jsou středy stran čtyřúhelníku KLMN. b) Ukažte, že čtyřúhelník PQRS je rovnoběžník. (všimněte si např.  KLN a NLM)

6 Střední příčka – příklad 3 KL M N P Q R S b) Ukažte, že čtyřúhelník PQRS je rovnoběžník. (všimněte si např.  KLN a NLM)


Stáhnout ppt "Úsečky v trojúhelníku 1 Střední příčky trojúhelníku Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google