Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Právní odvětví Petr Machala. 1.Co je to právo? 2.Co je to právní norma? 3.Jaké znáte normy? 4.Jsou všechny právní předpisy stejně důležité? Jak se říká.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Právní odvětví Petr Machala. 1.Co je to právo? 2.Co je to právní norma? 3.Jaké znáte normy? 4.Jsou všechny právní předpisy stejně důležité? Jak se říká."— Transkript prezentace:

1 Právní odvětví Petr Machala

2 1.Co je to právo? 2.Co je to právní norma? 3.Jaké znáte normy? 4.Jsou všechny právní předpisy stejně důležité? Jak se říká důležitosti právní normy? 5.Kdo vydává právní předpis? 6.Vysvětli co znamená – sestupný právní řád. Co jsme si zapamatovali z minulé hodiny?

3 Právní systém a právní odvětví je to obsahové uspořádání právního řádu (slouží ke studijním účelům) právní předpisy se podle obsahu zařazují do právních odvětví Jak tomu rozumíte?

4 Právní teorie rozlišuje: 1.Právo veřejné předpisy vydané v zájmu celé společnosti stát a jeho orgány jsou nadřízenými nositeli moci

5 2.Právo soukromé chrání zájmy jednotlivců upravují vztahy na základě rovnosti účastníků

6 1.Veřejné právo (vymezuje a chrání zájmy státu) Ústavní právo Správní právo

7 Trestní právo Finanční právo

8 2. Soukromé právo Občanské právo Rodinné právo

9 Obchodní a Živnostenské právo Autorské právo Patentové právo

10 Pracovní právo Pojišťovací, životního prostředí, dopravní, zdravotnické…právo

11 Ke kterému právnímu odvětví patří tyto obrázky? Ústavní Rodinné DopravníPracovní Patentové Rodinné Trestní Občanské

12 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Právní odvětví Petr Machala. 1.Co je to právo? 2.Co je to právní norma? 3.Jaké znáte normy? 4.Jsou všechny právní předpisy stejně důležité? Jak se říká."

Podobné prezentace


Reklamy Google