Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Existenční vazba THERE IS / THERE ARE Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického portálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Existenční vazba THERE IS / THERE ARE Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického portálu."— Transkript prezentace:

1 Existenční vazba THERE IS / THERE ARE Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Zpracovala: Ing. Alice Javoříková

2 Použití vazby Vyjadřuje existenci nebo neexistenci něčeho (jsou problémy, existuje nový způsob atd.). Používá se s určením místa nebo času (na náměstí je kostel, zítra je hodina angličtiny). Používá se s neurčitým členem nebo číselným výrazem (nějaká pošta je…, tady jsou tři knihy).

3 Tvorba vazby (kladná oznamovací věta) THER E IS ARE COKD E Zachováváme toto pořadí. Chceme-li zdůraznit důležitost místa, lze změnit pořadí: KDE THERE IS/ARE CO. IS použijeme ve vazbě, mluvíme-li o jednotném čísle; ARE použijeme pro množné číslo. Př. There is a book on the table. There are books on the table.

4 Tvorba vazby (záporná oznamovací věta) There is not a book on the table. Na stole není kniha. There are not books on the table. Na stole nejsou knihy. THER E IS ARE COKD E NOT

5 Tvorba vazby (tázací věta) Is there a book on the table? Je na stole kniha? Are there books on the table? Jsou na stole knihy? THER E IS ARE COKD E ?

6 Příklady k procvičení Doplňte IS nebo ARE …… there a metro station near here? There …… three books on the table. There ……n’t boys in our class. There …… a church in the square. There ……n’t any new building over there. There …… two banks in the city. …… there a phone on the desk? There …… not many boys who play football. There …… no reason to do it. There …… no milk in the fridge. …… there any questions? …… there a post office near here? …… there cows on your farm? Is is Is is Is are Are

7 Draw a picture There is a table under the window. There is a chair at the table. There is a bed on the left side of the room. There are two armchairs in the right down corner. There is a coffee table between the armchairs. There is a door opposite the bed. Zdroj: Vlastní

8 Zdroje a literatura DUŠKOVÁ, Ludmila. Stručná mluvnice angličtiny. 6. vyd. Praha: Academia, 1991. ISBN 80-200-0383-5. s. 249–250.


Stáhnout ppt "Existenční vazba THERE IS / THERE ARE Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Alice Javoříková. Dostupné z Metodického portálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google