Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Byzantské umění.  mozaiky  ikony  ikony jsou obrazy světců  jejich tvorba podléhala kánonu – souboru závazných pravidel, v jejichž rámci umělec tvořil.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Byzantské umění.  mozaiky  ikony  ikony jsou obrazy světců  jejich tvorba podléhala kánonu – souboru závazných pravidel, v jejichž rámci umělec tvořil."— Transkript prezentace:

1 Byzantské umění

2  mozaiky  ikony

3  ikony jsou obrazy světců  jejich tvorba podléhala kánonu – souboru závazných pravidel, v jejichž rámci umělec tvořil  více než byzantské jsou u nás známé ikony z ruské oblasti, kde se jejich tvorba a užívání udržely u pravoslavné církve dodnes

4 Umění doby Justiniánovy  Ravenna

5

6 Chrám Boží moudrosti (Hagia Sophia)  jeden z největších chrámů na světě a zároveň jedna z nejvýznamnějších sakrálních (náboženských) staveb světa  původní podoba byla pozměněna poté, co Konstantinopol dobyli Turci (r. 1453) a křesťanský chrám přeměnili na mešitu  islámského původu jsou zejména minarety (štíhlé věže – zvenku), uvnitř pak kruhové štíty s arabskými nápisy; muslimové také překryli byzantské mozaiky

7  nahoře rekonstrukce původní podoby chrámu (bez minaretů)  dole dnešní stav

8


Stáhnout ppt "Byzantské umění.  mozaiky  ikony  ikony jsou obrazy světců  jejich tvorba podléhala kánonu – souboru závazných pravidel, v jejichž rámci umělec tvořil."

Podobné prezentace


Reklamy Google