Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní."— Transkript prezentace:

1 Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní znalosti s novými poznatky Autor: Mgr. Michaela Suchardová

2 Jaroslav Foglar „ Přátelství - to nejcennější, co člověk může získat.“ [cit. 2010-11-24]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

3 Hoši od Bobří řeky Na začátku knihy se Jirka a Vilík poperou s chlapci z Nové čtvrti, po rvačce je osloví muž hlavní postava vedoucí Rikitan, který dá oba chlapce dohromady s partou deseti dalších. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Zamilovávají si přírodu, podle zálesáka Roye loví bobříky a aniž si to uvědomují, stávají se čestnými hochy a skvělými kamarády. Ve své klubovně Bobří hrázi i v přírodě spolu prožívají nesčetná dobrodružství.

4 13 bobříků Jednou se Roy procházel srubem a spatřil 13 hřebíků. Umínil si, že na každý hřebík pověsí kůži z vlastnoručně uloveného bobra. Opravdu ulovil 13 bobrů a na tom staví 13 bobříků z knihy Hoši od Bobří řeky.  Jsou to zkoušky nejrůznějších vašich vlastností, schopností, znalostí i dovedností - a podle toho, jak se která zkouška komu z vás povede či nepovede, se pozná, jaký kdo je.  Lov se ti bude dařit lépe, vydáš­li se na něj s dobrým kamarádem, který má stejné záliby a touhy jako ty. 1. Bobřík mrštnosti (žlutý) 2. Bobřík míření(zelený) 3. Bobřík záchrany (černý) 4. Bobřík plavec (červený) 5. Bobřík dobrých činů 6. Bobřík odvahy 7. Bobřík květin 8. Bobřík velkého mlčení 9. Bobřík osamělosti 10. Bobřík zručnosti 11. Bobřík síly 12. Bobřík hladu 13. Bobřík ušlechtilosti

5 Ukázka z knihy ( tiché čtení) :  Jednou zrána, když se hoši koupali v řece, Rikitan pozoroval jejich lesknoucí se svaly a pravil: "Zdá se, že by se vaše těla skoro už mohla rovnat tělu Royovu. Roy byl krásně urostlý chlapec. I vy jste nyní takoví. Ale Roy měl také velkou sílu. Je čas přesvědčit se, zda i vy jste tak silní, jako byl on." "Z toho kouká jedenáctý bobřík," smál se Grizzly. "Ano," přisvědčil Rikitan. "Bude to jedenáctý, bledě modrý bobřík a musíte při něm prokázat sílu hodnou Roye, chcete-li jej ulovit." "Jak se ale o své síle přesvědčíme?" ptal se Větrník a svaly v jeho pažích jen hrály nedočkavostí. Rikitan zavedl hochy na pokraj lesa k silnému stromu, jehož jedna větev rostla téměř vodorovně. Nebyla zrovna příliš vysoko od země, ale kdyby se jí některý z hochů chtěl zachytit a pohoupat se na ní, musil by vyskočit. "Tady máte jedenáctého bobříka," smál se Rikitan. "Zachyťte se větve a vytáhněte se rukama tak vysoko, aby se vaše ruce, držící větev, dotkly vašich prsou. A tak se vytáhněte bez odpočinku a bez dopadu na zem pětkrát za sebou. Ale do žádané výše se nesmíte dostat nějakým výskokem nebo vymrštěním - volně a plynule se přitahujte k větvi jen svými pažemi." Hoši se ovšem hned dali do tohoto nového bobříka, tak jednoduchého, a přece tak těžkého. Mnohý z hochů se přitáhl k větvi do výše stěží jednou, a to ještě myslil, že mu při tom prasknou ruce. Kdejaký příhodně rostlý strom sloužil chlapcům k cvičení, a tak Rikitan musil brzy trénování poněkud omezit, aby hoši své síly příliš nepřepínali. Chlapci s malými úspěchy byli zklamáni, ale Rikitan je těšil: "Cvičte bobříka každý den jen asi dvakrát, abyste se příliš nenamohli. Ale řežte dříví, šplhejte na stromy, cvičte s větší rázností naše ranní cvičení a uvidíte, jak vaše ruce zakrátko zesílí." A měl docela pravdu. Zejména cvičení bobříka samotného hodně pomáhalo a bledě modrý bobřík brzo zdobil rukávy většiny Hochů od Bobří řeky.

6 Otázky k textu:  Co inspirovalo Rikitana k vyhlášení další zkošky?  Kolikátý to byl bobřík?  Co museli chlapci udělat pro splnění?  Na co musel dát Rikitan pozor při plnění bobříka?  Jakou barvu měl jedenáctý bobřík?  Zjisti barvy dalších bobříků.

7 Vyberte knihy, které napsala Jaroslava Foglara Bílý tesák Život v poklusu Bratři Lví srdce Rychlé Šípy Lassie se vrací Kronika hochů od Bobří řeky Volání divočiny Modrá rokle Eldest Přístav volá Poslední Mohykán Hoši od Bobří řeky Chata v Jezerní kotlině Robinson Crusoe

8 Použité zdroje:   FOGLAR,J. Hoši od Bobří řeky. 10. vyd. Praha: Blok, 1969. ISBN 47-005- 69. s.186


Stáhnout ppt "Spisovatelé dětské literatury Český jazyk a literatura 2. období Očekávaný výstup: žák se seznamuje s životem a dílem spisovatele, porovnává své dosavadní."

Podobné prezentace


Reklamy Google