Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

17. Tabulkový procesor filtrování a řazení dat, formuláře, podmínky a podmíněné formátování, export a import dat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "17. Tabulkový procesor filtrování a řazení dat, formuláře, podmínky a podmíněné formátování, export a import dat."— Transkript prezentace:

1 17. Tabulkový procesor filtrování a řazení dat, formuláře, podmínky a podmíněné formátování, export a import dat

2 Tabulkový procesor = spreadsheet = spreadsheet program zpracovávající tabulku informací program zpracovávající tabulku informací umožňuje zapisovat čísla a krátké texty do tabulek a pak tyto zapsané údaje zpracovat podle výrazů (vzorců) umožňuje zapisovat čísla a krátké texty do tabulek a pak tyto zapsané údaje zpracovat podle výrazů (vzorců) v jednotlivých buňkách mohou být uložena data či vzorce počítající s těmi daty v jednotlivých buňkách mohou být uložena data či vzorce počítající s těmi daty

3 Seznam je jednoduchá tabulka, která obsahuje v prvním řádku záhlaví (názvy polí) a v dalších řádcích záznamy (věty). Seznam je jednoduchá tabulka, která obsahuje v prvním řádku záhlaví (názvy polí) a v dalších řádcích záznamy (věty). Záznam je jedna položka seznamu, jeden řádek, který obsahuje jednotlivá pole záznamu. Záznam je jedna položka seznamu, jeden řádek, který obsahuje jednotlivá pole záznamu. Pole je položka záznamu, buňka, která má daný datový typ stejný s ostatními poli jednotlivých záznamů v daném sloupci. Polem může být text, číslo, datum, čas, logická hodnota, vzorec nebo funkce. Pole je položka záznamu, buňka, která má daný datový typ stejný s ostatními poli jednotlivých záznamů v daném sloupci. Polem může být text, číslo, datum, čas, logická hodnota, vzorec nebo funkce. Seřazení záznamů Seřazení záznamů

4 Filtrace Filtrace umožňuje zobrazit jen požadovaná data bez rušivých vlivů ostatních záznamů. Filtrace umožňuje zobrazit jen požadovaná data bez rušivých vlivů ostatních záznamů. Oproti třídění nedochází k přemístění záznamů. Oproti třídění nedochází k přemístění záznamů. Data -> Filtr -> Automatický filtr/ Pokročilý filtr Pokročilý filtr - Příkaz předpokládá, že je vytvořena oblast kritérií (podmínek), což jsou zvláštním způsobem uspořádané buňky v tabulce. V tomto případě můžeme nastavit výstup filtrace i na jiný list sešitu: zaškrtnutím položky Kopírovat jinam a správným zadáním oblasti jiného listu v položce Kopírovat do. Data -> Filtr -> Automatický filtr/ Pokročilý filtr Pokročilý filtr - Příkaz předpokládá, že je vytvořena oblast kritérií (podmínek), což jsou zvláštním způsobem uspořádané buňky v tabulce. V tomto případě můžeme nastavit výstup filtrace i na jiný list sešitu: zaškrtnutím položky Kopírovat jinam a správným zadáním oblasti jiného listu v položce Kopírovat do.

5 Zamknutí dokumentu Nástroje - zámek - zamknout list... Nástroje - zámek - zamknout list... Nástroje - zámek - odemknout list - heslo? Nástroje - zámek - odemknout list - heslo?

6 Podmíněné formátování Zlepšení přehlednosti tabulky (zvýrazní data, kterým máme věnovat zvýšenou pozornost) Zlepšení přehlednosti tabulky (zvýrazní data, kterým máme věnovat zvýšenou pozornost) Např. červené zobrazení záporných čísel v účetnictví) Např. červené zobrazení záporných čísel v účetnictví) příkaz Formát -> Podmíněné formátování příkaz Formát -> Podmíněné formátování můžeme pro konkrétní buňku nastavit až tři podmínky (např. Hodnota buňky je menší než 0) a doplnit je nastavením formátu použitého při splnění podmínky (nastavujeme písmo, ohraničení a vzorky). můžeme pro konkrétní buňku nastavit až tři podmínky (např. Hodnota buňky je menší než 0) a doplnit je nastavením formátu použitého při splnění podmínky (nastavujeme písmo, ohraničení a vzorky). Tlačítkem Vymazat vracíme formát vždy do původního stavu. Tlačítkem Vymazat vracíme formát vždy do původního stavu.

7

8 Export a import dat Označit buňku/buňky -> zkopírovat je do schránky pomocí klasického [Ctrl+c] -> vložit/zkopírovat na jiné místo buď beze změny pomocí [Ctrl+v], nebo tzv. „vložit jinak" pomocí [Ctrl+Shift+v] či přes menu Úpravy | Vložit jinak. Označit buňku/buňky -> zkopírovat je do schránky pomocí klasického [Ctrl+c] -> vložit/zkopírovat na jiné místo buď beze změny pomocí [Ctrl+v], nebo tzv. „vložit jinak" pomocí [Ctrl+Shift+v] či přes menu Úpravy | Vložit jinak.

9 Základní typy datových souborů s tabulkami a seznam ODS - open document spreadsheet - vychází z formátu ODF XLS - Binární formát souboru aplikace Excel verze 5.0 nebo 95 (BIFF5). XLSX - Výchozí formát souboru aplikace Office Excel 2007 založený na kódu XML. Nelze v něm uložit kód makra jazyka VBA (Microsoft Visual Basic for Applications) ani listy maker aplikace Microsoft Office Excel 4.0 (XLM). CSV - Formát hodnot oddělených pomocí středníků.

10 Export dat uložit volbou uložit jako do požadovaného formátu uložit volbou uložit jako do požadovaného formátu Nejdůležitější formáty pro export dat Nejdůležitější formáty pro export dat Stránka WWW (.htm,.html) Stránka WWW (.htm,.html) Klasický textový formát (.txt) Klasický textový formát (.txt) Databázový formát (.dfb) Databázový formát (.dfb)

11 Import dat Soubor->otevřít->zobrazit všechny soubory-> Soubor->otevřít->zobrazit všechny soubory-> otevřít požadovaný soubor->spustí se průvodce importem->zvolte oddělovač- >další otevřít požadovaný soubor->spustí se průvodce importem->zvolte oddělovač- >další definují se budoucí sloupce->další definují se budoucí sloupce->další nutné určit povahu textu, čísla, data- >dokončit nutné určit povahu textu, čísla, data- >dokončit

12 Formuláře


Stáhnout ppt "17. Tabulkový procesor filtrování a řazení dat, formuláře, podmínky a podmíněné formátování, export a import dat."

Podobné prezentace


Reklamy Google