Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda, Chemie Název: Železo Autor: Zdeněk Fikejs Datum, třída:10.10, 2011 9.roč. Stručná anotace: Seznámení se základními.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast: Člověk a příroda, Chemie Název: Železo Autor: Zdeněk Fikejs Datum, třída:10.10, 2011 9.roč. Stručná anotace: Seznámení se základními."— Transkript prezentace:

1 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda, Chemie Název: Železo Autor: Zdeněk Fikejs Datum, třída:10.10, 2011 9.roč. Stručná anotace: Seznámení se základními vlastnosti železa, výskytem, výrobou a použitím. Speciální základní škola a mateřská škola Litomyšl, 9. května 1181, 570 01 Litomyšl

2 Železo - Fe Výskyt, výroba, použití 6.2 nové učivo

3 Železo- Fe

4 ŽELEZO- Fe v přírodě Železo se v čisté podobě v přírodě vyskytuje jen velmi vzácně a to hlavně v meteoritech. Je obsaženo v horninách, kterým říkáme železná ruda Magnetovec (Fe3 O4) Ocelek (FeCO3) Hnědel Fe2 O3 Krevel Fe2 O3 Meteorit

5 ŽELEZO-Fe výroba Železo se vyrábí v zařízeních, nazývaných vysoká pec. Vysoká pec je stavba, která je vysoká 30 až 50 m. Z vysoké pece vytéká surové železo, ze kterého se získává litina. Dalším zpracováním se z litiny vyrábí ocel. Ocel je vlastně směs železa a dalších prvků – uhlíku, fosforu, manganu, chrómu atd. Vlastnosti oceli se mění podle množství příměsí.

6 ŽELEZO-Fe Zapiš si! Železo se vyrábí v zařízeních, nazývaných vysoká pec, která je vysoká 30-50m Z vysoké pece vytéká surové železo – litina. Dalším zpracováním se z litiny vyrábí ocel. Ocel je vlastně směs železa a dalších prvků – uhlíku, fosforu, manganu, chrómu atd. Vlastnosti oceli, jako tvrdost, pružnost atd., se mění podle množství příměsí. Nepříjemnou vlastností železa je, že rezaví - koroze. Železo proti korozi chráníme nátěrem.

7 ŽELEZO - Fe použití Zapiš si! Železo je všestranný materiál Používá se na výrobu strojů a zařízení Různých nástrojů

8 Použité materiály Text je zpracován podle učebnice Chemie pro devátý ročník zvláštní školy, nakladatelství Parta ISBN 80-901709- 8-6 a pracovního sešitu Chemie pro 9.ročník zvláštní školy, nakladatelství Parta Vysoká pec-http://www.zschemie.euweb.cz/zelezo/zelezo3.html Obrázky železné rudy-http://www.zschemie.euweb.cz/zelezo/zelezo3.html Meteorit- http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=578http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=578 Meteorit přílet k zemi-http://technet.idnes.cz/ Obrázek člověka - Chemie pro devátý ročník zvláštní školy- ISBN 80-901709-8-6 Koroze-http://www.i-dum.cz/CZ/page/40/tri-ucinky-upraven-vod-cwt-vulcan-calmat-i-catronic-vita.html http://www.hobbystranky.cz/jak-na/odstraneni-laku-novy-nater-dveri obrázek.-nátěr a smirkování- http://www.hornbach.cz/cms/cs/cz/projekty/bydleni/vsechny_navody_pro_bydleni/pracovni_postup_22113.html?p= 1&hpp=10 Hasičské auto-http://www.vyprostovani.estranky.cz/clanky/soutezici/ Pluh-http://paral.blog.respekt.ihned.cz/c1-46125230-opatrovat-vlastni-rukou-ne-drtit-ocelovou-pesti Nůž-http://eshop.krasnenoze.cz Nádobí-http://kuchyne.dumazahrada.cz/clanky/kuchyne


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast: Člověk a příroda, Chemie Název: Železo Autor: Zdeněk Fikejs Datum, třída:10.10, 2011 9.roč. Stručná anotace: Seznámení se základními."

Podobné prezentace


Reklamy Google