Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní principy. Magnetické a elektrické pole (1) a) Kolem vodiče, kterým protéká elektrický proud, vzniká magnetické pole („kde teče proud je magnet“)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní principy. Magnetické a elektrické pole (1) a) Kolem vodiče, kterým protéká elektrický proud, vzniká magnetické pole („kde teče proud je magnet“)"— Transkript prezentace:

1 Základní principy

2 Magnetické a elektrické pole (1) a) Kolem vodiče, kterým protéká elektrický proud, vzniká magnetické pole („kde teče proud je magnet“) b) Magnetické pole magnetů a vodičů s proudem zobrazujeme pomocí magnetických indukčních čar. c) Směr toku určí Ampérovo pravidlo pravé ruky

3 Magnetické a elektrické pole (2) a) Na vodič protékaný proudem působí v magnetickém poli působí Ampérova síla (závisí na směru přítomných toků a polí) b) Tuto sílu určíme Flemingovým pravidlem levé ruky

4 Lorentzova síla a) Na náboje pohybující se v magnetickém poli působí Lorentzova síla (je to vlastně Ampérova síla) ( závisí na směru přítomných toků a polí) b) síla působí pouze na část vodiče v magnetickém poli  efektivní délka vodiče Výpočet:

5 Proudová smyčka v magnetickém poli - dva směry elektrického proudu - skládají se 3 magnetické pole  pole magnetu  2x pole vodiče - každý vodič tažen na jinou stranu, vzniká točivý moment M = F*d d – průměr cívky; F – Lorentzova síla; M – otáčivý moment;

6 Otázky ke zkoušení 1)Definuj co je Ampérovo pravidlo pravé ruky. 2)Nakresli jak na vodič v magnetickém poli působí Ampérova síla. 3)Nakresli a vysvětli jak se chová proudová smyčka v magnetickém poli.


Stáhnout ppt "Základní principy. Magnetické a elektrické pole (1) a) Kolem vodiče, kterým protéká elektrický proud, vzniká magnetické pole („kde teče proud je magnet“)"

Podobné prezentace


Reklamy Google