Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZNĚLÉ A NEZNĚLÉ SOUHLÁSKY

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZNĚLÉ A NEZNĚLÉ SOUHLÁSKY"— Transkript prezentace:

1 ZNĚLÉ A NEZNĚLÉ SOUHLÁSKY
PLOT nebo PLOD ? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jarmila Hájková. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 NĚKTERÉ SOUHLÁSKY VE SLOVĚ JINAK VYSLOVUJEME A JINAK PÍŠEME.
Například: Slovo „nůžky“ vyslovujeme „Š“, ale píšeme„Ž“. Vyzkoušej si to.

3 Znělé a neznělé souhlásky tvoří páry:
                                                                                                                                        Znělé a neznělé souhlásky tvoří páry: B - P V - F D - T Ď - Ť Z - S Ž - Š H - CH Ale jak máme vědět, které písmeno napsat?

4 Jak ověříme správnost zápisu?
1. Správnost psaní si ověříme, řekneme-li si ono slovo v MNOŽNÉM ČÍSLE: = mnoho trubek p nebo b? = mnoho hřibů

5 Jak ověříme správnost zápisu?
2. Správnost psaní si ověříme, řekneme-li si ono slovo jako ZDROBNĚLINU: hezká = hezoučká = křehoučký křehký lehké = lehoučké

6 Jak ověříme správnost zápisu?
3. Správnost psaní si ověříme, řekneme-li si ono slovo v JEDNOTNÉM ČÍSLE: nehty = jeden nehet h nebo ch

7 B nebo P DOPLŇ: Je tam velká hlou_ka. Zubař mi dal sli_, že vyléčí můj zu_. V rybníku plavou malé ža_ky a ry_ky.

8 D nebo T DOPLŇ: Přečtu ti krásnou pohá_ku. Na stříšce bu_ky se tvoří silný le_. Starý hra_ může skrývat pokla_.

9 V nebo F DOPLŇ: Jose_ se zranil a teče mu kre_. Václa_ a Stanisla_ jsou kamarádi. Fotogra- fotil sportovní soutěž dě_čat.

10 Ď nebo Ť DOPLŇ: Rybáři vypluli na lo_kách na moře. Letní déš_ je velmi příjemný. Je chladno, obleč si pláš_.

11 Z nebo S DOPLŇ: Ráno jsme se vydali na blí_kou hrá_. Na lesní ste_ce kvete vře_. Přines mi řetě_ nebo prova_.

12 Ž nebo Š DOPLŇ: Obdivovali jsme Pra_ský hrad. Petr a pes Koke_ vylezli na vysokou vě_. Eli_ka uklízí tatínkovu gará_.

13 H nebo CH DOPLŇ: Máš kře_ké zdraví, proto nelízej sní_. Nejprve utři pra_ a potom běž koupit tvaro_. Domem se rozléhá dětský smí_.

14 DOPLŇ Mám velmi kře_ké ne_ty. Vystřelil jsem ší_ na terč. Byla to jen krá_ká zastávka u ptačí bu_ky. Pozor na dřevěný plo_! Opravili jsme dřevěnou lá_ku přes most. Vo_ka spěchal domů, protože ho trápil mrá_. Z ní_ké chaloupky se ozývaly dětské hlá_ky. Bě_ k oknu. Le_ klidně. Se_ rovně! Odnes kone_ na zahradu.

15 KONTROLA h h p t d t v z z s z ž ž ď v
Mám velmi kře_ké ne_ty. Vystřelil jsem ší_ na terč. Krá_ká zastávka u ptačí bu_ky. Pozor na dřevěný plo_! Opravili jsme dřevěnou lá_ku přes most. Vo_ka spěchal domů, protože ho trápil mrá_. Z ní_ké chaloupky se ozývaly dětské hlá_ky. Bě_ k oknu. Le_ klidně. Se_ rovně! Odnes kone_ na zahradu. p t d t v z z s z ž ž ď v

16 Správnost psaní si ověříme, řekneme-li si ono slovo v jiném tvaru.
OPAKUJEME: Správnost psaní si ověříme, řekneme-li si ono slovo v jiném tvaru. 1. Množné číslo - trubka = mnoho trubek - hřib = mnoho hřibů 2. Zdrobnělina - hezký = hezoučký - křehký = křehoučký 3. Jednotné číslo - nehty = jeden nehet

17 ZAPAMATUJ SI TATO SLOVA!
AŽ KDYŽ UŽ TOTIŽ JIŽ NEŽ

18 Citace obrazového materiálu:
snímek 1.: [cit ].dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ].dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-9696.html>. snímek 2.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-4455.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-1768.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-snake-colour.html>. snímek 4.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-4459.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-4451.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-4458.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-1997.html>. snímek 5.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-2392.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-3938.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-peacock-feather.html>. snímek 6.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-9627.html>. snímek 7.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-9837.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. snímek 8.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-2392.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. snímek 9.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-3322.html>.

19 snímek 10.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-chinese-man-in-a-boat-under-a-sunset.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-6488.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: < snímek 11.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-boat1.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-2689.html>. <http://www.clker.com/clipart-seizings-hitches-splices-bends-and-knots7.html>. snímek 12.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-9384.html>. snímek 13.: [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-6490.html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart html>. [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: <http://www.clker.com/clipart-2975.html>.


Stáhnout ppt "ZNĚLÉ A NEZNĚLÉ SOUHLÁSKY"

Podobné prezentace


Reklamy Google