Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kyselé deště Rozpouštění CO 2 ve vodě Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kyselé deště Rozpouštění CO 2 ve vodě Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."— Transkript prezentace:

1 Kyselé deště Rozpouštění CO 2 ve vodě Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

2 Seznámení s úlohou Slyšeli jste někdy pojmy z úvodu? - Kyselý déšť - CO 2, SO 2 - Rozpustnost plynů ve vodě Jak ovlivňuje rozpouštění CO 2 kyselost roztoku? Zkusíme si ukázat, změřit, vyhodnotit.

3 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Teorie – Kyselý déšť srážková voda s nižší hodnotou pH ( ↑ kyselostí), než odpovídá přírodnímu stavu průměrné pH srážkové vody je 5,6 Příčiny: znečištění ovzduší oxidy dusíku, síry, uhlíku a následná přeměna na kyseliny. Oxidy: oxid siřičitý (SO 2 ), oxid uhličitý (CO 2 ), oxid dusičitý (NO 2 )

4 Chemické reakce: 1. II. III. Zdroje: automobilová doprava či spalování plynu při vytápění Nepříznivý účinek: - přímý: na organismy – jed Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

5 - nepřímý: okyselování půdy, vody – mění se podmínky pro život organismů (odumírají) Krušné hory, Krkonoše Poškozování: - Koroze materiálů - Poškozování stavebních konstrukcí, soch

6 Tabulka srovnání pH: Tab.1

7 Postup při řešení úlohy Rozpouštění oxidů ve vodě – demonstrujeme na rozpuštění CO 2 Nevydýchaný vzduch obsahuje asi 0,04% CO 2 Vydechovaný i několik procent CO 2 Tab.2

8 Postup při řešení úlohy Postup: 1. Dle pracovního návodu změřte vliv rozpouštění plynu CO 2 na kyselost teplé a studené vody. 2. Měření probíhá v uvedených časových intervalech dle tabulky v pracovním listě. 3. Výsledky zaznamenávejte do tabulky.

9 Postup při získávání výsledků 1. Vypracujte graf závislosti pH na čase pro teplou i studenou vodu a grafy porovnejte. 2. Odpovězte na otázky k úloze. 3. Učiňte z vašeho pozorování při pokusu závěr. - Co jste pozorovali? - Co bylo nezvyklé? - Jaký je výsledek práce?

10 Zdroje MÁCHAL, Aleš. Malý ekologický a environmentální slovníček. 5. vyd. Brno: Rezekvítek, 2006, 56 s. ISBN 978-80-86626-19-2 ČERVINKA, Pavel. Ekologie a životní prostředí: učebnice pro střední odborné školy a učiliště. 1. vyd. Praha: Nakladatelství České geografické společnosti, 2005, 118 s. ISBN 80-860- 3463-1. Obr.1 [http:/www.voderek.cz/prirodopis/ekoprirodopis9/p912/p912. htm] [cit. 2014-05-30].


Stáhnout ppt "Kyselé deště Rozpouštění CO 2 ve vodě Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."

Podobné prezentace


Reklamy Google