Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_ZCR_629 Ročník:4. Vzdělávací obor: 65-42-M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Svět Téma:Afrika – pobřeží Středozemního moře Jméno autora:Mgr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_ZCR_629 Ročník:4. Vzdělávací obor: 65-42-M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Svět Téma:Afrika – pobřeží Středozemního moře Jméno autora:Mgr."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_ZCR_629 Ročník:4. Vzdělávací obor: M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Svět Téma:Afrika – pobřeží Středozemního moře Jméno autora:Mgr. Lucie Salačová Vytvořeno dne: Metodický popis, (anotace) Podpora hodiny – Afrika Tento materiál slouží k seznámení žáků s učivem zaměřené na cestovní ruch Středozemního pobřeží Afriky. Žáci si osvojují znalosti o kulturněhistorických zajímavostech Egypta, Tunisu, Maroka. Materiál je obohacen o obrázkovou dokumentaci pro zlepšení představy. Závěr prezentace je určen pro kontrolní otázky. Látka je určena na jednu vyučovací hodinu

2

3  9. stol.  Středověké město

4

5  Z Féničtiny = Nové město  2. A 3.stol. P.n.l. Velmoc světa  Zároveň Římskou republikou  Porážka Kartága v Punských válkách  Úpadek města

6

7

8  je oblast Egypta, kde je soustředěna řada památek na jednu z nejstarších civilizací  Pyramidové pole v Gíze  Královské pohřebiště, kde odpočívají stovky úředníků a významných osobností 4. Dynastie  dnes součástí velké Káhiry  Jako první faraón si zde vybral místo Cheops a stvořil tak největší stavbu všech dob.

9  Chufuova pyramida  Div světa  4500 let  138 m vysoká  2,5mil vápencových kvádrů  Čtvercový půdorys  Uvnitř nenalezena žádná těla  Na špici byl zlacený kámen  Stavěla se 20 let

10  160 m od Cheopsovy pyramidy je Chefrénova (136,6 m), na špičce má zbytek původního povrchu  Nejmenší je Mykerinosova leží 200 m od Chefrénovy (62 m)

11 - ½ člověk, ½ zvíře - největší socha z jednoho kamene - střeží město mrtvých - symbol tajemství a hádanek - Hlava je údajně portrétem faraona Chefréna - Je 74 m dlouhá, 6 m široká a 21 m vysoká.

12

13 FOTO: AUTOR

14

15

16  = Wesét, Théby  Rozkvět v Nové říši (2000 let)  Největší chrámový komplex v Egyptě  Největší chrám zasvěcen bohu Amónovi  Postupně rozšiřován  Obklopovaly zahrady  Karnak FOTO: AUTOR

17

18 - Pohřebiště faraonů - V a Z údolí - nejdůležitější hrobky na V - Tutanchamonova hrobka, Ramses II. - Celkem zde zatím bylo objeveno přes 62 hrobek (pouze 24 z nich je královských), některé vyhloubeny až 100 m hluboko uvnitř skal.

19

20  Archeologický komplex  zahrnuje 2 kamenné chrámy  na západním břehu Násirova jezera (Asuán)  1979 UNESCO  založen faraonem Ramesse II. ve 13.stol.p.n.l.jako trvalý odkaz jeho a královny Nefertari  v roce 1960 přestěhován, aby se zabránilo jeho zatopení Násirovou přehradou.

21 1. Vysvětli název Punové 2. Co se stalo s Kartágem po dobytí Římem? 3. Jak se nazývá místo, kde jsou soustředěny pyramidy? 4. Vyjmenuj pyramidy 5. Co je to Sfinga? 6. Jaký je rozdíl v pohřbívání v pyramidách a v Údolí králů? 7. Jak se nazývá největší chrám v Luxoru? 8. Jaké další názvy má Luxor? 9. Který faraon se svoji manželkou nechává postavit Abú Simbel? 10. Co se stalo s Abú Simbel v roce 1979?

22  HRALA, Václav. Geografie cestovního ruchu. Praha: Idea Servis, 1994, ISBN  MAAS, Winfried. 100 nejkrásnějších měst světa. Dobřejovice: Rebo Productions CZ, 2004, ISBN  MAAB, Winfried. 100 divů světa. Dobřejovice: Rebo Productions CZ, 2006, ISBN  VESELÁ, Gabriela a kol. Divy světa. Praha: Knižní klub, 1993, ISBN  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: 1.jpg  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_ZCR_629 Ročník:4. Vzdělávací obor: 65-42-M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Svět Téma:Afrika – pobřeží Středozemního moře Jméno autora:Mgr."

Podobné prezentace


Reklamy Google