Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_122 Téma: Karel Čapek – Bílá nemoc.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_122 Téma: Karel Čapek – Bílá nemoc."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_122 Téma: Karel Čapek – Bílá nemoc

2 VY_32_INOVACE_122 Autor:Mgr. Klára Bambasová Číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.1072 Ročník:2. Obor vzdělávání:Podnikání Vzdělávací oblast:Jazykové vzdělávání Tematická oblast:Česká literatura 20. století Vytvořeno dne:3. 11. 2012 Anotace:Žáci dostali úkol – předem si přečíst Bílou nemoc Na začátku hodiny si připomenou žáci informace o Karlu Čapkovi. Poté si přečtou text v prezentaci a vypracují úkoly k textu. Po vypracování si zkontrolují své úkoly. Dále dostanou další úkol – napsat krátkou úvahu o smyslu Galénova jednání.

3 VY_32_INOVACE_122 Citát Karla Čapka „Dějiny spíše potřebují lidí, kteří něco dělají, než lidí, kteří navrhují, co by někdo měl dělat.“

4 VY_32_INOVACE_122 Text Vejde baron Krüg, zarostlý, v žebráckých hadrech. DR. Galén: Tak co je s vámi, člověče? Baron Krüg: Pane doktore, já mám bílou nemoc – DR. Galén: Košili sundat. – A co vy…Tak dělejte, člověče – Malomocný: Pane doktore, já jen…co jsem dlužen… DR. Galén: Musíte ještě přijít. Malomocný: Tak zatím mockrát děkuju. Vysouká se ven. DR. Galén k baronu Krügovi: Ukažte se, člověče. Prohlíží ho. Poslyšte, to ještě není tak zlé. Je to sice bílá nemoc, ale – Čím jste? Baron Krüg: …Bez místa, pane doktore. Býval jsem…v kovodílně. … DR. Galén: To by přišlo…hodně draho, pane barone Krügu. Baron Krüg: Ale pane doktore…Já přece nejsem žádný baron Krüg…

5 VY_32_INOVACE_122 Úkoly k textu – znalost díla 1. Literární druh, literární žánr, forma psaní textu. 2. Charakteristika výrazů psaných kurzívou. 3. Charakteristika hlavní postavy. 4. Téma díla. 5. Zařadit ukázku do kontextu celého díla. 6. Kdo je malomocný? 7. Kdo je baron Krüg? 8. Jak dílo končí?

6 VY_32_INOVACE_122 Úkol č. 1 Literární druh – drama – divadelní hra Literární žánr – tragédie – smutná divadelní hra s tragickým koncem – umírá hlavní postava a s ní i lék na bílou nemoc Forma psaní textu – próza – dialogy – rozhovory postav

7 VY_32_INOVACE_122 Úkol č. 2 Výrazy psané kurzívou = scénické poznámky Jsou velmi důležité jak pro čtenáře, tak pro herce, kteří poté ztvárňují jednotlivé postavy na jevišti. Čtenáři slouží k tomu, aby věděl, jak se herec tváří, kde se pohybuje, na koho se právě dívá, jakým tónem hovoří… - slouží k lepší představivosti k tomu, co se právě na jevišti děje. Herci slouží k tomu, aby věděl, co má v konkrétní situaci dělat. Výrazy z textu: Vejde baron Krüg, zarostlý, v žebráckých hadrech. – charakteristika barona Krüga v dané scéně. Vysouká se ven. – ukazuje, co malomocný dělá, jakým způsobem odchází ze scény. Prohlíží ho. – ukazuje, co dělá Dr. Galén, ukazuje to, že nevěří Krügovi, kým tvrdí, že je.

8 VY_32_INOVACE_122 Úkol č. 3 Dr. Galén – lékař, který dle svých slov, a dokonce díky svým výsledkům vymyslel lék na bílou nemoc. Kdysi pracoval pod vedením doktora Lilienthala, ten mu říkal Doktor Dětina. Původem byl Řek. Zvláštní postava, která se vymyká ostatním, neboť nesnáší válku a přeje si mír – lidé v té době prahli po válce, byli zfanatizovaní a mysleli si, že je to jediné možné řešení. Galén ale byl kdysi lékařem válečným a věděl, jak většina vojáků končila – mrtví nebo alespoň vážně zranění – on se je snažil zachránit – zachránit jim ŽIVOT! Podle něj si lidé chtiví války nedokáží vážit života, dobrovolně se ho vzdávají. To on nedokázal pochopit. Chtějí válku = vzdávají se života x jsou malomocní = ale chtějí život! Léčil jen chudé, podle něj chudí nemohli ovlivnit válku. Bohatí ovlivňují válku, neboť dávají finanční prostředky na válčení – především na zbrojení – dělají si tak z války byznys, na kterém vydělávají další finance.

9 VY_32_INOVACE_122 Úkol č. 4 Téma: Bílá nemoc – malomocenství a její léčba (Bílá nemoc se projevovala u lidí nad 50 let, objevila se jim na hrudníku skvrnka – bílá – místo bylo necitlivé. Původně se léčila pouze zvýšením hygieny – dezinfekčními prostředky, které zabraňovaly pachu, který vznikal hnilobou a odpadáváním kusů lidského masa. Lidé se rozpadávali. Nikoho se nepodařilo vyléčit. Až Dr. Galén přišel s lékem, který fungoval.) Skrytě je bílou nemocí rozmáhající se vliv Německa. Bílou nemocí Čapek myslel fašismus, který začal zaplavovat svět – Evropu. Nemoc se rozmáhala stejně zákeřně jako fašismus. Tématem tedy může být i válka x mír!

10 VY_32_INOVACE_122 Úkol č. 5 Ukázka je z druhé části hry. Odehrává se v době, kdy Dr. Galén léčí už jen ve své ordinaci pro chudé a přichází k němu baron Krüg – majitel továrny na výroby zbraní – také s bílou nemocí. Dr. Galén ho však prokoukne a nabízí mu léčbu, ale na oplátku chce, aby ukončil výrobu zbraní. Baron Krüg odmítne. Dojde za Maršálem – vůdcem – aby ho poprosil o zastavení zbrojení, a tím i války. Maršál jeho myšlenku = prosbu odmítne. Baron Krüg zakončí svůj život sebevraždou – zastřelí se.

11 VY_32_INOVACE_122 Úkol č. 6 a 7 Baron Krüg – majitel továrny na výrobu zbraní. Taktéž člověk, který si našel na hrudníku bílou skvrnu – necitlivé místo – onemocněl bílou nemocí. Člověk, který podle Dr. Galéna ovlivňoval válku. Na druhé straně také člověk, který ve své továrně zaměstnával spoustu lidí. Malomocný – chudý člověk, který onemocněl bílou nemocí.

12 VY_32_INOVACE_122 Úkol č. 8 Konec díla: Na konci díla si bílou skvrnu objeví i Maršál. Toho po dlouhém přemlouvání přesvědčí jeho dcera, aby zavolali Dr. Galénovi, aby ho léčil. Dr. Galén však trvá na své podmínce, a to že musí zastavit válku. Je to v okamžiku, kdy dav lidí jásá a provolává válečná hesla. Maršál mu v telefonickém rozhovoru slíbí, že válku zastaví. Pro Dr. Galéna přijede Maršálovo auto, aby ho dopravilo za Maršálem. Dr. Galén vystoupí na náměstí s tím, že k Maršálovu domu dojde sám. V běsnícím davu začne vykřikovat protiválečná hesla. Lidem říká, že válka skončí. Lidé ho považují za blázna, vlastně za nepřítele a začnou bít, až ho nakonec ubijí. Vezmou jeho kufřík, vyndají ampulky s lékem a rozšlapou ho. Dr. Galén již k Maršálovi nedojde… Jeden z těch, který se podílí na Galénově smrti, řekne ostatním, že to byl nějaký lékař.

13 VY_32_INOVACE_122 Další úkoly Napsat úvahu o smyslu Galénova jednání. Převyprávět celé dílo. Zhlédnout filmovou adaptaci a porovnat s dramatem napsaným Karlem Čapkem. Vyhledat na internetu informace o 2. světové válce.

14 VY_32_INOVACE_122 Použitá literatura PROKOP, Vladimír. Přehled české literatury 20. století. Sokolov: O.K.-Soft, 2006, ISBN 80-238-2348-5. PROKOP, Vladimír. Čítanka k Přehledu české literatury 20. století. Sokolov: O.K.-Soft, 2006, ISBN 80-238-4310-9. ČAPEK, Karel. Bílá nemoc. Praha: ARTUR, 2008, ISBN 978-80- 87128-52-7. ČAPEK, Karel; PROTIVA, Josef. Myšlenky významných osobností. Praha: Nové město, 2003, ISBN 80-86146-41-3. Foto v pozadí – vlastní archiv.


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_122 Téma: Karel Čapek – Bílá nemoc."

Podobné prezentace


Reklamy Google