Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Skalička2013 Zpracoval: Matěj Cifr. Historie  První zmíňky o Skaličce se objevují ve 12. století, v této době se jmenovala Skalka a je jednou z nejstarších.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Skalička2013 Zpracoval: Matěj Cifr. Historie  První zmíňky o Skaličce se objevují ve 12. století, v této době se jmenovala Skalka a je jednou z nejstarších."— Transkript prezentace:

1 Skalička2013 Zpracoval: Matěj Cifr

2 Historie  První zmíňky o Skaličce se objevují ve 12. století, v této době se jmenovala Skalka a je jednou z nejstarších obcí na Hranicku.  Obec byla jmenována jako manský statek olomouckého biskupství. K jeho povinostem patřilo zsbespečení krajin kolem Moravské Brány.  V roce 1328 se píše o Skaličce jako o lesním majetku.  V roce 1531 dovoluje biskup Stanislav vladykovi Buriánu z Byšty aby sepsal dědičnou slouvu v niž mezi lény je jmenována též Skalička.

3  Škola zde byla založena roku 1750.  Silnice prochází obcí jako spojovací mezi Hranicemi a Kelči.  Nejstarší památka-starobylý park se zámkem dřívější sídlo arcibiskupa, později charity, bylo zde ošetřováno 40 epileptických dětí které ošetřovalo 6 cyrilometodějských sester.  Dále je zde gotická kaple v zámeckém parku,dřevěný větrný mlýn, který pochází z roku 1856 byl do Skaličky převezen.

4 Součastnost  Nachází se ve východní části olomouckého kraje spadá pod okres Přerov a je asi 7 km od Hranic na Moravě.  Obec leží v nadmořské výšce 268m.  Starostkou obce byla zvolena Petra Kočnarová v roce 2006 až o dnes.  Funguje zde Mateřská i Základní škola, pošta, kadeřnictví, místní hospoda, smíšené zboží, zemědělské družstvo, pila…  Nachází se zde hodně památek např: Dřevěný dodnes funkční dřevěný mlýn sv. Teodora, sluneční hodiny z 16. stol….

5  Obec žije bohatým kulturním životem, pravidelně se zde konají akce různého typu.  Vítání občánků, beseda se seniory dětský den, sokolský ples, kácení máje, hodová zabíjačka, velikonoční a vánoční výstava, adventní koncert, sokolský výlet na kolech, pochovávání basy atd…..  V obci funguje několik činných organizací: Dobrovolní hasiči, Sokoli, Myslivecký spolek, Rybářský spolek, Lesnické družstvo, Šachový oddíl, Trampský oddíl, Spolek příznivých Kántri.

6 Zdroje http://www.google.cz/imghp?hl=cs&ta b=wi http://www.google.cz/imghp?hl=cs&ta b=wi Závěrečná Práce historie Skaličky Evy Cifrové Děkuji za pozornost Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Skalička2013 Zpracoval: Matěj Cifr. Historie  První zmíňky o Skaličce se objevují ve 12. století, v této době se jmenovala Skalka a je jednou z nejstarších."

Podobné prezentace


Reklamy Google