Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZPRÁVA ZPRÁVA prostě sdělovací (publicistický styl) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZPRÁVA ZPRÁVA prostě sdělovací (publicistický styl) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického."— Transkript prezentace:

1 ZPRÁVA ZPRÁVA prostě sdělovací (publicistický styl) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Obsah:   Funkce zprávy   Znaky zprávy   Jazykové prostředky zprávy   Kompozice zprávy   Cvičení 1–4   Cvičení 5   Řešení cvičení 5   Cvičení 6   Použitá literatura

3 ZPRÁVA Funkce: ZPRÁVA Funkce:  se staly  Informativní – Informuje o událostech, které se staly v oblasti společenské, kulturní, sportovní, ekonomické, politické. – Objevuje se v tisku, v televizi, rozhlase, na nástěnkách, vývěskách.   Popisná;   Hodnotící;   Apelativní.

4 ZPRÁVA Znaky: ZPRÁVA Znaky:   Směřuje do minulosti;   Aktuálnost;   Objektivnost;   Věcná správnost;   Úplnost;   Přehlednost.

5 ZPRÁVA Jazykové prostředky: ZPRÁVA Jazykové prostředky:   Spisovný jazyk;   Slova s citovým zabarvením;   Časové a místní údaje. – v hodnotící a apelativní funkci; – příslovce, číslovky.

6 ZPRÁVA Kompozice: ZPRÁVA Kompozice: chronologická: 1. 1. Co se konalo? 2. 2. Kdy? 3. 3. Kde? 4. 4. Proč? 5. 5. Účastníci; 6. 6. Pořadatelé; 7. 7. Program; 8. 8. Zhodnocení.   Název akce;   Hodina, den,měsíc;   Místo, město;   Důvod.

7 ZPRÁVA Cvičení 1: Najděte a opravte stylistické nedostatky. ZPRÁVA Cvičení 1: Najděte a opravte stylistické nedostatky.   Zpráva o projednaných otázkách na veřejném zasedání městského zastupitelstva;   Zpráva z veřejného zasedání městského zastupitelstva.

8 ZPRÁVA Cvičení 2: Najděte a opravte stylistické nedostatky. ZPRÁVA Cvičení 2: Najděte a opravte stylistické nedostatky.   V Brně byla včera uspořádána tisková konference s odjíždějícími sportovci na olympijské hry.   V Brně byla včera uspořádána tisková konference se sportovci odjíždějícími na olympijské hry.

9 ZPRÁVA Cvičení 3: Najděte a opravte stylistické nedostatky. ZPRÁVA Cvičení 3: Najděte a opravte stylistické nedostatky.   Informujeme vás o příjezdu vládní delegace z Polska do Prahy.   Informujeme vás o příjezdu polské vládní delegace do Prahy.

10 ZPRÁVA Cvičení 4: Najděte a opravte stylistické nedostatky. ZPRÁVA Cvičení 4: Najděte a opravte stylistické nedostatky.   Firma nabízí podlahovou krytinu PVC zákazníkům různých barev.   Firma nabízí zákazníkům podlahovou krytinu PVC v různých barvách.

11 ZPRÁVA Cvičení 5: Zhodnoťte a upravte text z hlediska správné kompozice zprávy. ZPRÁVA Cvičení 5: Zhodnoťte a upravte text z hlediska správné kompozice zprávy. Astronomická společnost pořádá cyklus přednášek o výzkumu vesmíru. Přednášejí odborníci z vědeckých ústavů, z Karlovy univerzity a pražské hvězdárny. Přednášky se konají každý čtvrtek v 19.30 ve velkém sále Městské knihovny v Praze 1 na Mariánském náměstí. Cyklus bude zahájen 11. dubna výkladem Dr. Pospíšila o vědeckých výsledcích letů člověka do vesmíru.

12 ZPRÁVA Cvičení 5: Řešení: ZPRÁVA Cvičení 5: Řešení: Astronomická společnost uspořádala cyklus přednášek o výzkumu vesmíru. Přednášky se konaly každý čtvrtek od 19.30 hodin ve velkém sále Městské knihovny v Praze 1 na Mariánském náměstí. Cyklus byl zahájen 11. dubna výkladem Dr. V. Pospíšila o vědeckých výsledcích letů člověka do vesmíru. Dále obdivovatelům vesmíru přednášeli odborníci z vědeckých ústavů, z Karlovy univerzity a pražské hvězdárny. Tento projekt se setkal s velkým zájmem laické veřejnosti.

13 ZPRÁVA Cvičení 6: Sestavte z následujících údajů souvislý text zprávy. ZPRÁVA Cvičení 6: Sestavte z následujících údajů souvislý text zprávy.   Čas: návštěvní sezona loňského roku;   Akce: rekordní účast turistů na hradě (20 tis.);   Místo: hrad Pecka na Jičínsku;   Hodnocení a pozvání;   Program: – expozice Hrdelní právo a soudnictví v Čechách v 16.–18. st. (palečnice, španělská bota, železná panna, železná maska, lámací kolo, skřipec); - historická expozice o majiteli hradu Kryštofu Harantovi z Polžic; - koncerty, svatby, šerm, svatby, divadelní představení.

14 Použitá literatura Použitá literatura   MARTINKOVÁ, Věra. Český jazyk 1: alternativní učebnice pro 1. ročník středních škol. 1. vyd. Praha: Trizonia, 1992, 191 s. ISBN 80-855-7302-4.   RUDOLF, Stanislav. Napsali jsme sloh za vás: nepostradatelná pomůcka pro žáky, studenty a jejich rodiče: obsahuje vypracované slohové práce od 3. třídy ZŠ až k maturitě, jak je požadují osnovy českého jazyka. Vyd. 1. Praha: Erika, 2000, 171 s. ISBN 80-719-0085-0.

15 Použitá literatura Použitá literatura  STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 8. ročník základních škol. Praha: SPN, 1966  STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 9.ročník základních škol. Praha: SPN, 1965  HOFFMANNOVÁ, Jana, Jaroslava JEŽKOVÁ a Jana VAŇKOVÁ. Komunikace a sloh: učebnice českého jazyka pro střední školy. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2009, 152 s. ISBN 978-807- 2387-809


Stáhnout ppt "ZPRÁVA ZPRÁVA prostě sdělovací (publicistický styl) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického."

Podobné prezentace


Reklamy Google