Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tržní hospodářství II. Petr Machala. 1.Jaké jsou tři základní ekonomické otázky? 2.Na čem je tržní hospodářství postavené? 3.Jak se vytváří cena? 4.Co.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tržní hospodářství II. Petr Machala. 1.Jaké jsou tři základní ekonomické otázky? 2.Na čem je tržní hospodářství postavené? 3.Jak se vytváří cena? 4.Co."— Transkript prezentace:

1 Tržní hospodářství II. Petr Machala

2 1.Jaké jsou tři základní ekonomické otázky? 2.Na čem je tržní hospodářství postavené? 3.Jak se vytváří cena? 4.Co je hlavní motivací výrobce? Co jsme se posledně učili?

3 fungují zákony trhu bez ohledu na lidská rozhodnutí Co je výhodou tržního hospodářství? s rostoucí cenou roste nabídka zboží s rostoucí cenou klesá poptávka po zboží

4 cena změna velikosti důchodů (máme více peněz) demografické změny (počty kupujících) změna v preferencích (móda, potřeby) změna cen jiného zboží (čaj - káva, auto – benzin) Co může ovlivnit poptávku?

5 individuální (jednoho kupujícího) dílčí – poptávka všech lidí v regionu agregátní – poptávka všech lidí ve státě Jak dělíme poptávku?

6 cena náklady výroby a obchodu změna vnějších podmínek podnikání (počasí, daně) Co může ovlivnit nabídku?

7 individuální (jednoho výrobce) dílčí – všech výrobců určitého zboží regionu (součet individuálních) agregátní – nabídka všech výrobců ve státě Jak dělíme nabídku?

8 nejsme schopni řešit proces přerozdělování Co je nevýhodou tržního hospodářství? Náleží mi renta, zisk, úrok… Náleží mi mzda… Kdo se postará o nás?

9 selhání trhu (monopoly, veřejné statky…) TRH dokonalá konkurence monopolistická konkurence oligopol úplný monopol

10 obrana státu školství a zdravotnictví státní správa Může efektivně fungovat tržní hospodářství v oblasti veřejných statků?

11 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Tržní hospodářství II. Petr Machala. 1.Jaké jsou tři základní ekonomické otázky? 2.Na čem je tržní hospodářství postavené? 3.Jak se vytváří cena? 4.Co."

Podobné prezentace


Reklamy Google