Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Didaktický učební materiál pro ZŠ INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor:Bc. Michaela Minaříková Vytvořeno:listopad 2011 Určeno:7. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Didaktický učební materiál pro ZŠ INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor:Bc. Michaela Minaříková Vytvořeno:listopad 2011 Určeno:7. ročník."— Transkript prezentace:

1 Didaktický učební materiál pro ZŠ INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor:Bc. Michaela Minaříková Vytvořeno:listopad 2011 Určeno:7. ročník ZŠ Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Vzdělávací obor:Fyzika Tématický celek:Mechanické vlastnosti tekutin Registrační číslo projektu:CZ. 1. 07/1. 4. 00/21. 3233 Název projektu:VY_12_INOVACE_Min_F7_1_2 zs zacler Název příjemce podpory:Základní škola, Žacléř, okres Trutnov Anotace: → Vztlakova sila pusobici na teleso ponorene v kapaline, Archimédův zákon.

2 V ZTLAKOVÁ SÍLA PŮSOBÍCÍ NA TĚLESO PONOŘENÉ V KAPALINĚ A RCHIMÉDŮV ZÁKON

3 Proč některá tělesa plavou a některá ne? Jak to, že se nám tělesa ve vodě zdají lehčí? hydrostatická vztlaková síla

4 Vznik vztlakové síly  na každou plochu tělesa ponořeného do kapaliny působí tlaková síla F = S· h · ς · g

5 boční účinky se navzájem vyrovnají spodní strana je ve větší hloubce než horní strana  silové působení je zespodu větší než působení zhora projeví se jako vztlaková síla, která tlačí těleso v kapalině nahoru F vz = F g - F

6 Velikost vztlakové síly těleso ponořené do kapaliny vytlačí kapalinu v nádobě ta se vlivem gravitace snaží vrátit dolů a vytlačuje těleso F vz = V· ς · g

7 Archimédův zákon Syrakuský král Hierón II 1 kg zlata Nenahradil klenotník část zlata při tavení levnějším kovem?

8 ς zlata = 19 320 kg/m 3 ς stříbra = 10 500 kg/m 3 ς mědi = 8 960 kg/m 3 ς = m : V ς V m · V = m : ς V = 51,8 cm 3 V = 1 : ς V = 95,2 cm 3 V = 111,6 cm 3 F vz = V· ς · g F vz = V· 1000 · 10

9 Gravitační síla působící na kapalinu vytlačenou tělesem a vztlaková síla působící na těleso jsou si co do velikosti rovny Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa.

10 Jak velká vztlaková síla působí na ponorku o objemu 8m 3, ponořenou v moři, v hloubce 70m? Jak velká vztlaková síla působí na železnou kouli o objemu 0,1m 3 ve vodě? Jak velká gravitační síla na ní působí?

11 Zdroje: http://www.tajnedarky.cz/files/zlata-cihla--stop-zavirani-dveri.jpg?rand=576212490 http://zlatnictvi.net/files/Ag_999_Egussa_1000g_1.jpg http://www.mineralinfo.org/utilisation/Images/cuivre.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Archimedes_water_balance.gif


Stáhnout ppt "Didaktický učební materiál pro ZŠ INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor:Bc. Michaela Minaříková Vytvořeno:listopad 2011 Určeno:7. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google