Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výkonové zesilovače. Úlohou výkonových (koncových) zesilovačů je zesílit signál z předzesilovače či zesilovače na požadovaný výkon do zátěže. Zátěž je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výkonové zesilovače. Úlohou výkonových (koncových) zesilovačů je zesílit signál z předzesilovače či zesilovače na požadovaný výkon do zátěže. Zátěž je."— Transkript prezentace:

1 Výkonové zesilovače

2 Úlohou výkonových (koncových) zesilovačů je zesílit signál z předzesilovače či zesilovače na požadovaný výkon do zátěže. Zátěž je většinou tvořena reproduktorovou soustavou. Dvoustupňový zesilovač Z KZ U1U1 1 1´ 2 2´ RZRZ U2U2 PZ Z KZ Třístupňový zesilovač U1U1 1 1´ 2 2´ RZRZ U2U2 Výpočet výstupního napětí zesilovače pro dodání potřebného výkonu do zátěže.

3 Druhy koncových zesilovačů - Jednočinné koncové tranzistorové zesilovače - Dvojčinné koncové tranzistorové zesilovače Pracovní třídy koncových zesilovačů - Jednočinné koncové tranzistorové zesilovače pracují výhradně ve třídě A - Dvojčinné tranzistorové zesilovače Pro zesilování výkonu se používá dvojčinné zapojení, tj. zesiluje se zvlášť kladná půlvlna signálu a zvlášť záporná. Pracují ve třídě A, B nebo AB.

4 Jednočinný koncový tranzistorový zesilovač ve třídě A Obr. 7.16

5 PAPA PAPA P1P1 P2P2 P2P2 P1P1 Největší výstupní výkon se dosáhne, volíme-li pracovní klidový bod tranzistoru v bodě P A. Rozkmity výstupního napětí a proudu pro největší vstupní signál, který je zesilovač schopen bez omezení zpracovat odpovídají krajním polohám P 1 a P 2 pracovního bodu.

6 Otázky ke zkoušení 1)Nakresli blokové schéma třístupňového výkonového zesilovače a popiš funkci jednotlivých bloků. 2)Nakresli blokové schéma dvoupňového výkonového zesilovače a popiš funkci jednotlivých bloků. 3)Vypočti obecně hodnotu výstupního napětí zesilovače pro dodání potřebného výkonu do zátěže. 4)Napiš jaké jsou druhy koncových zesilovačů. 5)Popiš princip funkce výkonového zesilovače s pracovním bodem ve třídě A.


Stáhnout ppt "Výkonové zesilovače. Úlohou výkonových (koncových) zesilovačů je zesílit signál z předzesilovače či zesilovače na požadovaný výkon do zátěže. Zátěž je."

Podobné prezentace


Reklamy Google