Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kréta.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kréta."— Transkript prezentace:

1 Kréta

2 Ostrov Kréta Podívej se na mapu ostrova Kréta a popiš jej:

3

4 Ostrov Kréta Ostrov má rozlohu 8261 km2.
Vnitrozemí pokrývají hory o výšce přes 2400m. V nížinách jsou příhodné podmínky pro zemědělství – teplo, úrodná půda, srážky (méně – zavlažování). Pěstují se olivy, vinná réva, ovoce, zelenina 

5 Ostrov Kréta

6 Ostrov Kréta

7 Ostrov Kréta Dnes je Kréta součástí Řecka.
Správní centrum země je město Heraklion. Počet obyvatel je cca Patří mezi turisticky vyhledávané lokality.

8 Dějiny Kréty Kréta byla osídlena již v 7.tisíciletí p.K. 
Obyvatelstvo stavělo stálá sídla, domy z kamení a dřeva.  Pěstovali zemědělství a chovali dobytek. Vyráběli i jednoduchou keramiku a nástroje.

9 Mínojská civilizace 2700 – 1450 p.K.
Největšího rozkvětu dosáhla civilizace na Krétě v tzv. době mínojské.  Pojmenována je po bájném králi Mínóovi.  Znáš báji o králi Mínóovi, nestvůře Minotaurovi, staviteli Daidalovi a jeho synu Ikarovi a o Théseovi a Ariadnině jablku?

10 Mínojská civilizace 2700 – 1450 p.K.

11 Mínojská civilizace Civilizace na Krétě byla typickým příkladem palácového hospodářství. Centrem dění byl rozlehlý palác s mnoha místnostmi,prostorami, skladišti, řemeslnými dílnami a obchody.  Zde se shromažďovaly výrobky a zemědělské produkty a přerozdělovaly se obyvatelstvu.  Největším palácem byl Knóssos. 

12 Knóssos

13 Knóssos Palác byl mohutný komplex asi 1000 místností různých funkcí, jenž byly navzájem provázány chodbami, připomínající bludiště. Jakým cizím slovem lze nahradit slovo bludiště?

14 Knóssos Správná odpověď je labyrint.
Pochází z řeckého slova labrys, používaného pro typický symbol krétské kultury – sekyry s dvojitým ostří. 

15 Knóssos Byl rozdělen do čtyř několikapatrových křídel s velkým centrálním dvorem. Jeho obyvatelé byli zásobováni vodou z vodovodů, která byla posléze odváděna stokami, a také měli i koupelny.

16 Knóssos

17 Knóssos Stěny ceremoniální části - trůnního sálu byly zdobeny reliéfy a malbami fantastických i živých zvířat, lidí a rostlin.

18 Knóssos

19 Knóssos Trosky paláce byly odkrývány již od pol.19.století.
Největší zásluhu na zkoumání paláce měl britský archeolog Arthur Evans.  Části paláce byly na jeho návrh zrekonstruovány, aby si návštěvníci mohli udělat představu o jejich nádheře.

20 Knóssos Ve skladištích se našlo množství velkých nádob - pithoi (sg. pithos), které sloužily jako zásobnice na obilí či oleje.

21 Náboženství V náboženství stál v popředí kult uctívání bohyně Matky Země. Z tohoto důvodu měly ženy vysokou společenskou vážnost. 

22 Knóssos

23 Náboženství Obřady tvořily převážně kultovní tance pod širým nebem. Častým rituálem byla přeskakování mladých mužů a dívek přes hřbet býka.

24 Písmo  Nejstarší typ písma této civilizace nazýváme lineární písmo A. Je dosud nerozluštěno, stejně jako je neznámý jazyk, kterým původní obyvatelstvo Kréty hovořilo.

25 Písmo  Mladší typ nazýváme lineární písmo B.
Sloužilo k zapisování hospodářských údajů. Rozluštěno bylo v 50.letech 20.st. Psalo se v rané formě řečtiny a používali jej i v mladší tzv.mykénské civilizaci.

26 Písmo

27 Dějiny Kréty  Zánik způsobil vpád Achájů z pevninského Řecka.
Roku 1425 př. n. l. byl zničen palác v Knóssu, pravděpodobně přírodní katastrofou. Později byly zničeny i ostatní velké paláce v Mallii a Faistu. Jako poslední zpustl palác Kato Zakros.

28 Palác Faistos

29 Palác Malia

30 Palác Zakros

31 Řemeslo a umění Keramika

32 Keramika

33 Keramika

34 Umělecké výrobky

35 Umělecké výrobky Zbraně

36 Umělecké výrobky Šperky

37 Umělecké předměty

38 Opakování Jak se nazývá předmět na obrázku?

39 Opakování Co znamená slovo labyrint? Jak vzniklo?

40 Opakování Odkud jsou tyto obrázky?

41 Opakování Co znázorňují tyto obrázky?

42 Děkuji za pozornost!


Stáhnout ppt "Kréta."

Podobné prezentace


Reklamy Google