Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PRÁCE VE DVOJICÍCH Je možné psát rukou i na počítači, obrázky můžou být kreslené, tištěné i vystřižené.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PRÁCE VE DVOJICÍCH Je možné psát rukou i na počítači, obrázky můžou být kreslené, tištěné i vystřižené."— Transkript prezentace:

1

2

3 PRÁCE VE DVOJICÍCH Je možné psát rukou i na počítači, obrázky můžou být kreslené, tištěné i vystřižené.

4 Příští hodinu referát „UCHO“

5 CHUŤ HMAT ČICH SLUCH ZRAK

6 Smysly

7

8 Ve skutečnosti je hmat spíše soubor několika různých smyslů, které pomocí receptorů v kůži umožňují získávat informace z bezprostředního okolí. Informují tak o tlaku, bolesti, chladu, teple, či o vibracích. Hmat – receptory v kůži

9  Nejcitlivější místo hmatu je na konečcích prstů a na špičce jazyka.  Naopak nejméně citlivá jsou záda. Např. jazyk – 0,3 cm dlaň– 1 cm, hřbet ruky – 2,5 cm, záda – 4 cm. Přesnost a rozsah citlivosti dotyku se dá vyjádřit minimální vzdáleností, kdy rozlišíme 2 dotyky.

10 pokožka škára podkožní vazivo HMATOVÉ TĚLÍSKO ???

11 hmatový receptor receptor tlaku a vibrace receptor tepla receptor chladu receptor bolesti ( volná nervová zakončení)

12 BRAILLOVO SLEPECKÉ PÍSMO je speciální druh písma určeného pro nevidomé. Funguje na principu plastických bodů vyražených do materiálu, které čtenář vnímá hmatem. Písmo je pojmenováno podle francouzského učitele Louise Brailla, který poté, co v dětství ztratil zrak, v patnácti letech vytvořil toto písmo úpravou francouzského vojenského systému umožňujícího čtení za tmy.

13

14

15

16 mozkový kmen hypotalamus talamus mozková kůra hlavový nerv podpůrné buňky neuron SMYSLOVÉ BUŇKY PODRÁŽDÍ NEURON, KTERÝ VEDE VZRUCH DO MOZKU smyslové buňky vlásky chuťových buněk CHUŤOVÝ POHÁREK

17

18

19 čelní kost dutina čelní kosti čichová sliznice kost nosní nosní mandle čichová kost čichové nervy

20 ČICHOVÁ KOULE NERVOVÉ ZAKONČENÍ ČICHOVÉ BUŇKY ČICHOVÝ NERV PODPŮRNÉ BUŇKY HLEN ČICHOVÁ KOST

21 smyslové vnímání Smyslové orgány = čidla přijímají pomocí smyslových buněk podněty z prostředí a předávají je neuronům  do míchy a mozku.  KOŽNÍ ČIDLA - tělíska a volná nervová zakončení ve škáře - k vnímání hmatu, teploty a bolesti, reagují na mechanické podněty  CHUŤ na jazyku – chuťové pohárky – vnímají sladkou, slanou, kyselou a hořkou chuť  ČICH ve sliznici nosní dutiny Čich a chuť reagují na chemické podněty.

22


Stáhnout ppt "PRÁCE VE DVOJICÍCH Je možné psát rukou i na počítači, obrázky můžou být kreslené, tištěné i vystřižené."

Podobné prezentace


Reklamy Google