Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak se píše o krajině a lidských stopách v ní

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak se píše o krajině a lidských stopách v ní"— Transkript prezentace:

1 Jak se píše o krajině a lidských stopách v ní
Rostislav Křivánek

2

3

4

5

6

7

8 Jak psát, aby to fungovalo
Z osobní ZKUŠENOSTI (nepsat od stolu, jen se strýčkem Googlem po boku, projít, vidět, zažít) Malovat slovem obrazy (je to někdy víc než fotografie, pouští do hry fantazii čtenáře) Podat dostatek informací, ale nezahltit fakty Nepopisovat místa, ale uvádět je do souvislostí (vytváří se vztah a touha vidět) Hledat, nacházet a vyprávět PŘÍBĚHY Rozhovory zprostředkovat jako pozvání k debatě a nahlédnutí do soukromí Vytvářet pocit, že se téma čtenáře dotýká, že ho obohatí Pokud to jde, zapojit osobní prožitek, doporučení, tip (opinion leader)

9 PŘÍBĚHY

10 Františkánský klášter v Kadani
Po řece Rýnu jede přízračný člun a na něm s větrem o závod žene se krajem černá smrt. Píše se 14. století, na medicínu nikdo nevěří, zato v milosrdenství Boží všichni. Chce to silného přímluvce, ne, chce to celou skupinu přímluvců, neboť mor je až příliš nenasytný. A tak se lidé modlí ke Čtrnácti svatým Pomocníkům, čtrnácti svatým, aby orodovali za nemocí zbídačený lid.

11 Chrám svatého Mikuláše v Lounech
Psal se březen roku Toho dne, říkalo se, snad i sama Ohře hořela. Pekelná záře byla vidět na desítky mil daleko. Hořely Louny a hořely strašlivě. Půl města tehdy padlo za oběť červenému kohoutu a co nejhůře – shořela i pýcha města, chrám. Benedikt Rejt sice tou dobou stavěl v Kutné Hoře nevídaný chrám k poctě Boha a svaté Barbory a chystal se na stavbu blatenského zámku, nakonec ale svolil a roku 1520 se pustil do práce na novém chrámu.

12 Pravčická brána „Vašnosti, líbějí ráčit kousínek stranou!“ ozvalo se za mnou. Muž, na hlavě černou čapku s rudým lemem a kokardou vedl skupinku turistů. Dámy měly, nelžu vám, krinolíny, pánové kráčeli ve fracích a s cylindry. Tedy, funěli u toho zcela nespolečensky. Vzápětí prošel další průvodce, veda koně, na jehož hřbetu se kymácela evidentně rozvrkočená dáma s mohutným kloboukem a zcela zbytečně roztaženým slunečníkem.

13 OBRAZY

14 Krušné hory Zvlněný reliéf krajiny, štětinaté koberce lesů protkané vodní hladinou, temná a tajemná rašeliniště, místa přízračné a tísnivé krásy, louky plné zcuchaných vlasů trav a kopinatých chocholů, jimiž se vinou potoky a říčky jako safírové nitky, vysoké a čisté bučiny, stříbrní obři šrafovaní zlatými paprsky odpoledního slunce, kameny i stromy čalouněné zářivými mechy se střapatými kšticemi kapradin, aleje kosmatých stromů, kterými se prochází tiše a s pokorou jako pod klenbou chrámovou…

15 Voda v Českém Švýcarsku
Je krví země a prýští z jejích ran. Prameny, potůčky, potoky a říčky. Divotvorná Křinice, půvabná Kamenice, dominantní a ohromující Labe, které se jako bájný Leviatan vine mohutným a nádherným kaňonem. Zátočiny, tůně, jezírka, kde voda spí, bystřiny a vodopády, kde vybíjí svou nezkrotnou energii, jarní vzlínání z koryt na louky a cesty, metamorfózy úzkých stružek v dravé toky...

16 ROZHOVORY

17 Václav Nič, strážce NPČŠ
Je ráno, slunce leští skály dozlatova, vítr vymetá z nebe poslední zbytky noci, mlha z roklí stoupá a válí se nad lesy. Roklí kráčí urostlý muž, na prsou odznak, ostražitý krok. Zastaví se. Je slyšet dusot kopyt, klapity klap, stále blíž. Muž se rozkročí napříč úzkou stezkou a rozpřáhne ruce. „Stůj!“ vykřikne, ale jezdec nedbá. Kůň poplašeně ržá, odraz, skok, dusot se vzdaluje. Muž, opřen o strom, sahá k pasu a… vytahuje mobil. „Richarde, máme tu kovboje. Hipostezka mu byla málo, lítá po první zóně. Volej polici a zkus ho chytit dole, ale bacha, je bujnej.“

18 Natálie Belisová Vy jste prostě nikdy nepřestala být romantička…
Ještě to tak! Já doufám, že romantika neskončí dřív než s první hroudou na rakev. Každá doba má své utopisty a romantiky a já pevně doufám, že k nim patřím.

19 SOUVISLOSTI

20 Verneřicko Krajina paměti, krajina smutných pomníků lidské tuposti a zloby. Ono v člověku vážně nemůže probouzet žádnou hrdost, že jeho současníci dokázali provádět popravy historických památek jako na běžícím pásu a ještě se byli v prsa, jak prospívají lidu. Ale žádný strach, nečeká nás truchlivé putování, neboť příroda je tu srdcervoucně krásná a člověku prospěje, když si tu a tam připomene, že co hrdě vybuduje, může být zničeno.

21 Certifikované regionální výrobky
Podivné novodobé nákupní chrámy, lidojemy plné zboží bez rodokmenu, bloudící lidé narážející do sebe neforemnými kovovými vozíky, barnumské cedule s cenami, neboť není důležité co, ale za kolik koupíme… Ach, moci tak zase jednou jít koupit jen to, co opravdu potřebuju, k někomu, kdo to s láskou a fortelem vyrobil a nést si domů zboží se jménem a hezký pocit z kusu řeči, který jsem s jeho autorem prohodil…

22 OSOBNÍ TÓN

23 Krajina pod Studencem Když vyjedu z Kunratic a začnu sjíždět k Lipnici, objeví se po pravé straně Lipnický vrch a tajemný zalesněný Studenec s kovovou čapkou rozhledny a hlavně nádherné plazivé louky, které vzlínají k nohám lesa, zmocňují se úbočí… a já jsem ztracen.

24 Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou
Mé kroky směřují k jedinému místu, zhruba na půl cesty mezi kaplí a čtrnáctým zastavením – Božím hrobem. Tady. Stojím a mým tělem projíždí intenzivní energie, telurická síla prýštící z hory. Podle všech měření je právě tady největší výron pozitivní energie v celé oblasti. Energie země se tu stýká s energií vesmíru a já žhnu jako oblouková lampa.

25 Záchranná služba Ústí nad Labem
Nevím, jestli jste někdy na vlastní oči zažili práci záchranné služby. Možná někde v terénu ano, ale v operačním středisku? Já tam seděl a ani jsem nedutal, oči navrch hlavy jak při filmovém thrilleru. Tady totiž není zase nic tak divného, zachránit někomu život po telefonu.

26 Radost autorova „Tak to se mi snad ještě nestalo, abych dostal text a neměl k tomu ani Ň.“ Jiří R. Haager, ředitel Botanické zahrady Teplice


Stáhnout ppt "Jak se píše o krajině a lidských stopách v ní"

Podobné prezentace


Reklamy Google