Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 time = čas  management = vedení, správa, obratné řízení  Jedná se tedy o jakousi správu času, neboli „Jak řídit svůj čas“.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " time = čas  management = vedení, správa, obratné řízení  Jedná se tedy o jakousi správu času, neboli „Jak řídit svůj čas“."— Transkript prezentace:

1

2  time = čas  management = vedení, správa, obratné řízení  Jedná se tedy o jakousi správu času, neboli „Jak řídit svůj čas“.

3  S časem se musí hospodařit jako s penězi!  Když uděláte chybu a přijdete o peníze, je to velmi nepříjemné, ale většinou je tato ztráta nahraditelná.

4  Výsledkem nesprávného zacházení s časem jsou:  stresy  poškozené zdraví  finanční ztráty  nesplněné vlastní cíle  nenaplněné představy o životě.

5  dosáhnout toho, abychom měli čas na všechno, co pokládáme za důležité  mít čas na odpočinek, přátele, na rodinu i na koníčky  vyhnout se stresu  dostat svůj časový rozvrh pod kontrolu

6  Pravidlo známé také jako „20 / 80 “  20 % příčin způsobuje 80 % výsledků  Zbylých 80 % přináší jen 20 % efektu. Pro time management je nejdůležitější rozpoznat, které úkoly spadají do první skupiny, a na ty se zaměřit.

7  1. Dělat věci podle stanovených priorit (nedopustit, aby urgentní záležitost vytěsnila důležitou) 2. Delegování povinností (Co mohou dělat jiní, ať dělají jiní) Hřbitovy jsou plné těch, kteří si mysleli, že bez nich to nejde.

8  3. Efektivně využívat pomůcky (pořídit si kvalitní (vhodné) pomůcky a využívat jich)  4. Systematické plánování času  (získáme ucelený pohled na naší vytíženost, snadno si doplníme další povinnosti a předejdeme možné časové kolizi)

9  5. Umět říci NE  (Odmítáme nabídku, nikoliv člověka)  Náš čas není o nic méně důležitější než čas kohokoliv jiného  6. Umět s věcmi „švihnout“  (Umět včas odhadnout, na kterou činnost se nehodíme )

10  7. Informovanost (včasná a úplná informovanost je klíčem k dobrému zvládnutí času)  8. Rušivé vlivy  ( telefonáty, návštěvy, náhlé a nehlášené porady)

11  9. Časové rezervy  (pravidlo 60/40) – rezervní čas na běžně plánované činnosti  10. Uspořádání pracovního místa  ( prostorová inteligence)

12  Najděte v textu příklady nedodržení těchto pravidel a jejich důsledky:  Umění říct ne  Systematické plánování času  Uspořádání pracovního místa  Rušivé vlivy  Delegování pravomocí  Informovanost  Dělat věci podle stanovených priorit

13  Bylo 6 hodin, když ředitel školy AB přišel do zaměstnání. Přišel brzy, neboť ze včerejška chtěl dohnat řadu nedodělků, které tu zůstaly. Sedl si ke stolu a začal přemýšlet, čím začne. Zadíval se do dáli a dostal chuť na kávu. Šel do sekretariátu, kde postavil vodu na kávu. Náhle se přiřítila uklízečka a táhla Pavla k odpadkovému koši se slovy: „Podívejte se, co tam ti darebáci házejí.“ Ukázala mu 7 košů v 7 třídách. AB slíbil nápravu a odcházel si dodělat kávu a přitom přebral od pošťačky poštu, která právě přišla. Přišel do své kanceláře a začal procházet a roztřiďovat poštu. Při čtení prvního dopisu zjistil, že touto záležitostí se může zabývat teprve tehdy, až u toho bude jeden z kolegů. Položil dopis stranou a vzal do ruky další a další, které rozděloval do přihrádek svým kolegům. V poště ho zaujal časopis Moderní vyučování, zvláště pak jeden článek o projektu „Minimalizace šikany“. Zabral se do čtení, ale vyrušilo ho zvonění telefonu, který začal vyřizovat. To už postupně přicházeli do školy i ostatní. Čas plynul dál. Uběhla první přestávka.

14  Bylo už téměř 9 hodin. AB předal zbytek pošty sekretářce a chtěl se věnovat přípravě projektu, u kterého bylo dnes třeba dokončit harmonogram a rozpočet. Vtom ale vešli do kanceláře Petr s Milanem a pozvali ho, aby si s nimi vypil kávu, že prý mu musí říci o včerejším bowlingovém turnaji, kterého se měl také zúčastnit. Další kávička trvala 30 minut a AB spěchal zpátky do své kanceláře. Tam už čekal referent bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Přišel udělat domluvenou kontrolu BOZP. AB se rozhodl, že projekt odloží na odpoledne, až se naobědvá. Odpoledne přišli Karel, Běta a Leoš, že se musí dohodnout o barvě na propagačních materiálech ke Dni školy. Trvalo skoro hodinu, než se dohodli. Další půl hodiny hledal podklady k projektu, pak přišlo ještě několik neohlášených návštěvníků, několik telefonátů, několik podpisů na dopisy a vyřízení maličkostí – a den byl pryč. Příprava projektu se o mnoho nehnula. Když si bral projekt domů a ukládal jej do tašky, sliboval si, že zítra přijde už v pět hodin ráno, aby vše zvládl a večer mohl jít s Petrem a Milanem na florbal.


Stáhnout ppt " time = čas  management = vedení, správa, obratné řízení  Jedná se tedy o jakousi správu času, neboli „Jak řídit svůj čas“."

Podobné prezentace


Reklamy Google