Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Princip transformátoru. Transformátor je netočivý stroj, složený z magnetického obvodu a vinutí primárního a sekundárního. Do primárního vinutí se přivádí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Princip transformátoru. Transformátor je netočivý stroj, složený z magnetického obvodu a vinutí primárního a sekundárního. Do primárního vinutí se přivádí."— Transkript prezentace:

1 Princip transformátoru

2 Transformátor je netočivý stroj, složený z magnetického obvodu a vinutí primárního a sekundárního. Do primárního vinutí se přivádí elektrická energie, ze sekundárního se odvádí. Primárních i sekundárních vinutí může být větší počet. Poměr počtu závitů primárního a sekundárního vinutí udává též poměr napětí:, kde je transformační poměr a je převod.

3 Ideální transformátor, je charakterizován jediným parametrem – převodem. Ztráty uvnitř transformátoru jsou nulové, odpory vinutí jsou nulové a nulové jsou i ztráty v jádře. Transformátor nemá rozptyl, tedy tok  se uzavírá výhradně jádrem. Jádro transformátoru má nulový magnetický odpor. Φ 1 = Φ 2, U 1.I 1 = U 2.I 2, U 1 /N 1 =U 2 /N 2, Obr.1. Ideální transformátor, uspořádání a schématické značky

4 Otázky ke zkoušení 1)Definuj co je to transformátor. 2)Vyjádři transformační poměr a převod transformátoru. 3)Definuj co je to ideální transformátor. 4)Nakresli schématickou značku transformátoru.


Stáhnout ppt "Princip transformátoru. Transformátor je netočivý stroj, složený z magnetického obvodu a vinutí primárního a sekundárního. Do primárního vinutí se přivádí."

Podobné prezentace


Reklamy Google