Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Porovnání noniusových a digitálních měrek v oblasti metrologie Ing. Irena Lysoňková FVTM UJEP Název projektu: Věda pro život, život pro vědu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Porovnání noniusových a digitálních měrek v oblasti metrologie Ing. Irena Lysoňková FVTM UJEP Název projektu: Věda pro život, život pro vědu."— Transkript prezentace:

1 Porovnání noniusových a digitálních měrek v oblasti metrologie Ing. Irena Lysoňková FVTM UJEP Název projektu: Věda pro život, život pro vědu.

2 Posuvné měrky  Tzv. „šuplery“  z nelegovaných ocelí nebo antikorozních ocelí (čelisti jsou obvykle tvrzené)

3 Rozdělení posuvných měřítek  Noniusové posuvné měrky  Digitální posuvné měrky

4 Rozdělení posuvných měřítek  Dle velikosti (150 – 300 mm, pro průmyslové měření)  Dle rozlišení (0,05 mm, 0,02 mm, 0,01 mm)

5 Popis noniusového posuvného měřítka

6 Popis digitálního posuvného měřítka

7 Postup měření pomocí noniusových posuvných měrek 1.Přiložení čelistí na měřené plochy 2.Odečtení dané hodnoty pomocí základní a noniusové stupnice ! Čelistmi nikdy nepohybujeme po měřené ploše !

8 Postup měření pomocí digitálních posuvných měrek 1.Zapnutí měřidla (On/Off) 2.Vynulování měřidla (Zero) 3.Přiložení čelistí na měřené plochy 4.Odečtení hodnoty z digitálního displeje Před každým měřením je nutné měřidlo opět vynulovat

9 Kalibrace  U všech měřidel je nutné provádět kalibraci v závislosti na četnosti měření.  Kalibrace posuvných měrek se provádí pomocí koncových měrek.

10 Vyhodnocení naměřených parametrů  Maximální hodnota  Minimální hodnota  Aritmetický průměr  Odchylka σ, rozptyl σ 2,standartní nejistota typu A u Ax atd.

11 Zpracování protokolu

12 Děkuji za pozornost…


Stáhnout ppt "Porovnání noniusových a digitálních měrek v oblasti metrologie Ing. Irena Lysoňková FVTM UJEP Název projektu: Věda pro život, život pro vědu."

Podobné prezentace


Reklamy Google