Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

podvěsek mozkový šišinka štítná žláza + příštítná tělíska brzlík nadledvinky slinivka břišní ženské pohlavní orgány mužské pohlavní orgány.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "podvěsek mozkový šišinka štítná žláza + příštítná tělíska brzlík nadledvinky slinivka břišní ženské pohlavní orgány mužské pohlavní orgány."— Transkript prezentace:

1

2

3 podvěsek mozkový šišinka štítná žláza + příštítná tělíska brzlík nadledvinky slinivka břišní ženské pohlavní orgány mužské pohlavní orgány

4

5 Velké množství růstového hormonu před koncem puberty a uzavřením růstových štěrbin může způsobit gigantismus neboli nadměrný vzrůst. Objeví-li se nadbytek růstového hormonu až v dospělosti, kdy jsou růstové štěrbiny již uzavřeny, vzniká onemocnění akromegalie. Růstový hormon působí na okrajové části těla. Zvětšují se ruce, nohy, nos a jazyk, nemocný člověk je ohrožen především srdečními vadami. Nedostatek růstového hormonu má za následek poruchy růstu nebo trpaslictví – nanismus.

6

7

8

9 Šestiletá Charlotte není těžší než měsíční novorozenec. Váží jen čtyři kila, měří pouhých osmašedesát centimetrů. 26. listopadu 2013

10

11

12

13

14

15

16 Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, pocit chladu, snížená schopnost soustředit se, pacient trpí poruchou paměti, přibýváním na váze. Neschopnost otěhotnět. Tělo funguje zrychleně - rychlý tep, nervozita a podrážděnost, stálý pocit horka, svalová slabost, měknutí nehtů, padání vlasů, častější vyměšování, úbytek na váze při stále stejném příjmu potravin. Neschopnost otěhotnět.

17 I když patří zhoubné nádory štítné žlázy mezi vzácnější nádory a představují jen 0,5 - 1 % všech nádorových onemocnění, jde o jeden z nejčastějších nádorů žláz vnitřním vyměšováním. Početnost nádorů štítné žlázy od poloviny 20. století narůstá. V současnosti se v ČR objeví ročně kolem 400 nových onemocnění.

18

19  Na zadní stěně štítné žlázy jsou uložena čtyři příštítná tělíska.  V nich jsou vytvářeny hormony, které pomáhají kontrolovat hladinu vápníku a fosforu v krvi.  Příštítná tělíska jsou nezbytná pro správný růst a vývoj kostí a v dospělosti určují, jak budou kosti pevné.  Při potravě chudé na vápník a nízké hladině vápníku v krvi vytvářejí příštítná tělíska parathormon (PTH), který zvyšuje v ledvinách vstřebávání vápníku do krve a také urychluje odbourávání vápníku z kostí a tím zvyšuje jeho koncentraci v krvi.

20

21

22 levá ledvina pravá ledvina pravá nadledvinka levá nadledvinka DŘEŇ nadledvinky KŮRA nadledvinky řez nadledvinkou

23 Hormony kůry (jako kortizol) přispívají k udržování stálého vnitřního prostředí, tím že zasahují do metabolismu sacharidů, bílkovin i tuků a řídí hospodaření s vodou a minerálními látkami. Nedostatek kortizolu také výrazně snižuje odolnost organizmu vůči zátěžím. Hormony vytvářené v kůře jsou pro život naprosto nezbytné. Dřeň nadledvin vytváří hormon. Adrenalin zrychluje tep, rozšiřuje průdušky, a tím zlepšuje zásobení organismu kyslíkem. Také je zodpovědný za to, že se zvyšuje průtok krve kosterním svalstvem. Adrenalin se uvolňuje zejména tehdy, když je člověk vystrašený, vzrušený nebo se nachází ve stresující situaci. Adrenalin připravuje tělo na výkon, je základním hormonem stresové reakce „útok nebo útěk“. Adrenalin společně s kortizolem se podílejí na udržení organismu při životě při stresové reakci. Působí proti sobě. Adrenalin se snaží "vyhecovat" tělo k co největším výkonům. Kortizol ho brání před poškozením od účinků adrenalinu.

24 Faktory ovlivňující nadledvinky

25

26 Langerhansovy ostrůvky – místo tvorby hormonů

27

28

29

30 U mužů ovlivňuje sekundární pohlavní znaky především hormon testosteron - patří k nim  růst postavy  nárůst svalové hmoty  hrubší kůže  změna hlasu  růst vousů a ochlupení  zvětšení penisu a varlat apod. U žen zahrnují sekundární pohlavní znaky například  růst prsů  růst ochlupení  širší boky. K vývinu sekundárních pohlavních znaků někdy nemusí dojít, např. dojde-li u muže či ženy před pubertou ke kastraci.

31

32 ŽLÁZAÚČINEKPORUCHY, NEMOCI HYPOFÝZA = PODVĚSEK MOZKOVÝ -řídí vyměšování hormonů -ovlivňuje růst -řídí pohlavní orgány - trpasličí nebo obří vzrůst ŠIŠINKA- v závislosti na světle ovlivňuje cyklus bdění a spánku - poruchy spánku ŠTÍTNÁ ŽLÁZA - ovlivňuje duševní i tělesný stav jedince - působí na metabolismus - struma = zvětšená štítná žláza - nedostatek jódu v potravě→ poruchy růstu a snížené duševní schopnosti -zánět štítné žlázy -zvýšená nebo snížená činnost žlázy PŘÍŠTÍTNÁ TĚLÍSKA - udržují stálou hladinu vápníku a fosforu v krvi

33 NADLEDVINKY kůra - udržují stálé vnitřní prostředí, přispívají k odolnosti organismu NADLEDVINKY dřeň - hormon adrenalin spouští reakce na stres ostrůvky SLINIVKY BŘIŠNÍ - ovlivňuje množství glukózy v krvi a v buňkách - cukrovka – nedostatkem hormonu inzulínu – vysoká hladina cukru v krvi a nedostatek cukru v buňkách POHLAVNÍ ŽLÁZY -mužské -ženské -pohlavní hormony řídí vývoj pohlavních orgánů a pohlavních znaků - ovlivňují chování řídí menstruační cyklus a udržuje těhotenství žlázaúčinekporuchy, nemoci

34 Závěr: 1)Které žlázy s vnitřní sekrecí jsou uložené v mozku? Jaký mají význam? Jak se projeví jejich nesprávná funkce? 2)Které žlázy s vnitřní sekrecí ovlivňují množství minerálních látek či cukrů v krvi? Kde jsou uložené? Popiš, jak jejich hormony působí v těle. Vysvětli, co je „cukrovka“. 3)Které žlázy ovlivňují náš duševní a tělesný stav? Kde jsou uložené? U jedné z nich uveď, jaké další úkoly v těle plní a jak se projeví její nesprávné fungování. 4)Jaký význam mají pohlavní žlázy?

35 mužské pohlavní orgány - varlata ženské pohlavní orgány - vaječníky slinivka břišní nadledvinky brzlík štítná žláza + příštitná tělíska podvěsek mozkový 1 2 3 4 5 6 7 nadřazená žláza – řídí činnost štítné žlázy, nadledvinek a pohlavních žláz; ovlivňuje růst a např. kojení štítná žláza – řídí tělesný i duševní stav, řídí metabolismus příštitná tělíska – řídí hospodaření s vápníkem a fosforem výrazně ovlivňuje imunitu = obranyschopnost organizmu tvoří hormon inzulín – udržuje stálou hladinu cukru v krvi kůra – hormony kortikoidní – hospodaří s vodou, minerály a cukry dřeň – hormon adrenalin – příprava organizmu na stres pohlavní žlázy (ženské i mužské) ovlivňují tvorbu druhotných pohlavních znaků a chování řídí menstruační cyklus u žen


Stáhnout ppt "podvěsek mozkový šišinka štítná žláza + příštítná tělíska brzlík nadledvinky slinivka břišní ženské pohlavní orgány mužské pohlavní orgány."

Podobné prezentace


Reklamy Google