Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

K OMBINATORIKA, PRAVDĚPODOBNOST, STATISTIKA Sjednocení a průnik dvou jevů VY_32_INOVACE_M4r0115 Mgr. Jakub Němec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "K OMBINATORIKA, PRAVDĚPODOBNOST, STATISTIKA Sjednocení a průnik dvou jevů VY_32_INOVACE_M4r0115 Mgr. Jakub Němec."— Transkript prezentace:

1 K OMBINATORIKA, PRAVDĚPODOBNOST, STATISTIKA Sjednocení a průnik dvou jevů VY_32_INOVACE_M4r0115 Mgr. Jakub Němec

2 D ISJUNKTNÍ JEVY

3 V daném příkladu zjistíme pravděpodobnost samotných jevů. Je zřejmé, že jevy nemají žádný společný prvek, takže můžeme aplikovat vzorec pro součet disjunktních jevů. Rozdíl jedné desetiny procenta ve výsledku je dán zaokrouhlováním u pravděpodobností jednotlivých jevů. Zjistěte, jaká bude při hodu modrou a červenou hrací kostkou pravděpodobnost, když součet obou hodnot bude menší než pět nebo když bude součin obou hodnot větší než 15.

4 J EVY SE SPOLEČNÝMI PRVKY AB B

5 S JEDNOCENÍ A PRŮNIK JEVŮ – V LASTNOSTI

6 V daném příkladu zjistíme pravděpodobnost samotných jevů. Jak lze vidět, tři prvky náleží oběma jevům. Proto musíme využít vzorec pro sjednocení jevů s odečtením průniku pravděpodobnosti obou jevů. Rozdíl jedné desetiny procenta ve výsledku je dán zaokrouhlováním u pravděpodobností jednotlivých jevů. Zjistěte, jaká bude při hodu modrou a červenou hrací kostkou pravděpodobnost, když chceme, aby na obou kostkách bylo liché číslo nebo aby součet hodnot byl větší nebo roven osmi.

7 Ú KOL ZÁVĚREM 1) Házíme dvěma hracími kostkami, černou a bílou. Určete sjednocení pravděpodobností dvou jevů: a) A – na obou kostkách bude stejná hodnota, B – na jedné kostce bude lichá hodnota, na druhé sudá hodnota b) A – hodnota na černé kostce bude dělitelná hodnotou na bílé kostce, B – součin obou hodnot bude větší nebo roven deseti

8 Z DROJE Literatura: Calda, Emil; DUPAČ, Václav. Matematika pro gymnázia: Kombinatorika, pravděpodobnost, statistika. Dotisk 4. vydání. Praha: Prometheus, 2003, 170 s. ISBN 987-80-7196-362-2. Schémata byla tvořena v programu Malování, který je součástí operačního systému Windows.


Stáhnout ppt "K OMBINATORIKA, PRAVDĚPODOBNOST, STATISTIKA Sjednocení a průnik dvou jevů VY_32_INOVACE_M4r0115 Mgr. Jakub Němec."

Podobné prezentace


Reklamy Google