Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nitrosloučeniny Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Tato skupina musí být přímo navázána na atomu uhlíku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nitrosloučeniny Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Tato skupina musí být přímo navázána na atomu uhlíku."— Transkript prezentace:

1 Nitrosloučeniny Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Tato skupina musí být přímo navázána na atomu uhlíku uhlovodíkového zbytku. Tato skupina musí být přímo navázána na atomu uhlíku uhlovodíkového zbytku. Dělíme je podle počtu funkčních skupin na mononitroderiváty, dinitroderiváty a trinitroderiváty. Dělíme je podle počtu funkčních skupin na mononitroderiváty, dinitroderiváty a trinitroderiváty. Vznikají nitrací uhlovodíků. Vznikají nitrací uhlovodíků. Názvy – před název uhlovodíku dáme předponu nitro-, nebo dinitro- nebo trinitroderiváty. Případně použijeme lokanty. Názvy – před název uhlovodíku dáme předponu nitro-, nebo dinitro- nebo trinitroderiváty. Případně použijeme lokanty. Např. : CH 3 NO 2 nitromethan Např. : CH 3 NO 2 nitromethan C 6 H 5 NO 2 nitrobenzen C 6 H 5 NO 2 nitrobenzen Napište vzorce kys. pikrové /2,4,6-trinitrofenol/ a TNT /2,4,6- trinitrotoluen/ Napište vzorce kys. pikrové /2,4,6-trinitrofenol/ a TNT /2,4,6- trinitrotoluen/

2 Vlastnosti nitrosloučenin Nejdůležitější reakcí nitrosloučenin je jejich redukce, která probíhá účinkem kovu (Zn, Fe) a kyseliny, nebo vodíkem za katalýzy platinou nebo niklem. Nejdůležitější reakcí nitrosloučenin je jejich redukce, která probíhá účinkem kovu (Zn, Fe) a kyseliny, nebo vodíkem za katalýzy platinou nebo niklem. Redukce nitrobenzenu – výroba anilinu: Redukce nitrobenzenu – výroba anilinu: C 6 H 5 NO 2 + 6 H → C 6 H 5 NH 2 + 2H 2 O C 6 H 5 NO 2 + 6 H → C 6 H 5 NH 2 + 2H 2 O

3 Použití nitrosloučenin Nitrobenzen je jedovatá nažloutlá kapalina mandlové vůně, používá se na výrobu anilinu. Nitrobenzen je jedovatá nažloutlá kapalina mandlové vůně, používá se na výrobu anilinu. Trinitrotoluen je vojenská a průmyslová trhavina. Trinitrotoluen je vojenská a průmyslová trhavina. Kys.pikrová a její soli pikráty se používají jako iniciální výbušniny. Kys.pikrová a její soli pikráty se používají jako iniciální výbušniny.

4


Stáhnout ppt "Nitrosloučeniny Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Dusíkaté deriváty s funkční skupinou – NO 2 Tato skupina musí být přímo navázána na atomu uhlíku."

Podobné prezentace


Reklamy Google