Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OBNOVITELNÉ ZDROJE Větrné elektrárny. ROTOR Rotor větrné elektrárny je zařízení, které odebírá energii větru. Přímočarý pohyb vzdušné masy, rotor převede.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OBNOVITELNÉ ZDROJE Větrné elektrárny. ROTOR Rotor větrné elektrárny je zařízení, které odebírá energii větru. Přímočarý pohyb vzdušné masy, rotor převede."— Transkript prezentace:

1 OBNOVITELNÉ ZDROJE Větrné elektrárny

2 ROTOR Rotor větrné elektrárny je zařízení, které odebírá energii větru. Přímočarý pohyb vzdušné masy, rotor převede na točivý pohyb, který se využívá k roztáčení elektrického generátoru a výrobě elektrické energie.

3 ROTOR Srdce větrné elektrárny. Každý výrobce používá svůj princip soustrojí, tedy liší se i vybavení strojovny. Celá strojovna je ale vždy umístěna v sklolaminátové gondole. Nejčastěji je rotor umístěn na hřídeli.

4 STOŽÁR Výška stožáru se v dnešní době standardně pohybuje od 40 do 110m. Najdeme ale nižší i vyšší instalace.

5 ZÁKLAD Stožár je přišroubován k betonovému základu. To je nejtěžší součást z celé větrné elektrárny (hmotnost bývá přes 1000tun), ale nebývá vůbec vidět.

6 HISTORIE VĚTRNÝCH ELEKTRÁREN Větrnou energii používá lidstvo od dávnověku. Vítr poháněl plachetnice, větrné mlýny, vodní čerpadla. S větrnými motory se setkáváme už ve starověké Číně. Ve větrných mlýnech se větrná energie využívala v minulosti i na území našeho dnešního státu. Historicky je postavení prvního větrného mlýna na území Čech, Moravy a Slezska doloženo již v roce 1277 v zahradě Strahovského kláštera v Praze. Největší rozkvět doznalo větrné mlynářství v Čechách ve 40. letech 19. století, na Moravě a ve Slezsku o něco později. Celkem bylo na území dnešní ČR evidováno a je historicky ověřeno 879 větrných mlýnů.


Stáhnout ppt "OBNOVITELNÉ ZDROJE Větrné elektrárny. ROTOR Rotor větrné elektrárny je zařízení, které odebírá energii větru. Přímočarý pohyb vzdušné masy, rotor převede."

Podobné prezentace


Reklamy Google