Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vedení proudy v plynech Dudíková Nikola

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vedení proudy v plynech Dudíková Nikola"— Transkript prezentace:

1 Vedení proudy v plynech Dudíková Nikola ninadudlina@seznam.cz

2 Elektrický výboj v plynech se rozděluje na samostatný a nesamostatný. Elektrický výboj v plynech se rozděluje na samostatný a nesamostatný. Nesamostatný zaniká ihned po odebrání ionizátoru 7 Nesamostatný zaniká ihned po odebrání ionizátoru 7 Samostatný se udrží i bez ionizátoru. Samostatný se udrží i bez ionizátoru. Podmínkou je že musí dojít k nárazu za vysoké teploty kde může dojít k přeměně skupenství do plazmatu. Podmínkou je že musí dojít k nárazu za vysoké teploty kde může dojít k přeměně skupenství do plazmatu. Plazma je například plamen v ohni,… Plazma je například plamen v ohni,… IONIZACE => proces při kterém dochází v plynu k rozpadu elektricky neutrálních částic kladných nebo záporných a volného elektronu. IONIZACE => proces při kterém dochází v plynu k rozpadu elektricky neutrálních částic kladných nebo záporných a volného elektronu.

3 Elektrický prou v plynech je tvořen, usměrněným pohybem, kladných a záporných iontů a volných elektronů

4 Výboje za normálního tlaku Jiskrový výboj Jiskrový výboj je krátkodobý samostatný výboj, který vzniká za atmosférického tlaku mezi dvěma vodiči vysokém napětí. Jiskrový výboj je krátkodobý samostatný výboj, který vzniká za atmosférického tlaku mezi dvěma vodiči vysokém napětí. V přírodě se vyskytuje jako blesk. V přírodě se vyskytuje jako blesk. Koróna (trsovitý výboj) Koróna vzniká v elektrickém poli – například v okolí hrotů, drátů apod. Koróna vzniká v elektrickém poli – například v okolí hrotů, drátů apod. Vzniká také na vedení vysokého napětí jako nežádoucí efekt a způsobuje ztráty, případně rušení televizního a rádiového signálu. Vzniká také na vedení vysokého napětí jako nežádoucí efekt a způsobuje ztráty, případně rušení televizního a rádiového signálu.

5 Obloukový výboj Obloukový výboj je samostatný výboj mezi dvěma elektrodami. Výboj doprovází vysoký proud a vysoká teplota. Obloukový výboj se používá při sváření kovů.

6 Výboj ze staženého tlaku Doutnavý výboj Jedná se o samostatný elektrický výboj za sníženého tlaku Jedná se o samostatný elektrický výboj za sníženého tlaku Používá se v doutnavkách, která je naplněna neonem. Používá se v doutnavkách, která je naplněna neonem. Zde je více místa pro srážku, takže částice mají větší energii Katodové záření Katodové záření Zkoumání katodového záření a experimenty s katodovou trubicí sehrály významnou úlohu při objevu elektronu a také rentgenového záření Zkoumání katodového záření a experimenty s katodovou trubicí sehrály významnou úlohu při objevu elektronu a také rentgenového záření

7 Děkuji za pozornost Děkuji za pozornost

8 Zdroje http://skaut.sk/wp-content/uploads/ohen2.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_proud_ v_plynech http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_proud_ v_plynech http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thu mb/b/bb/Kat%C3%B3dsugarak_m%C3%A1gneses_mez %C5%91ben(2).jpg/220px- Kat%C3%B3dsugarak_m%C3%A1gneses_mez%C5%91b en(2).jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thu mb/b/bb/Kat%C3%B3dsugarak_m%C3%A1gneses_mez %C5%91ben(2).jpg/220px- Kat%C3%B3dsugarak_m%C3%A1gneses_mez%C5%91b en(2).jpg http://www.washina.cz/obsah/soubory/3952689814de bd5fa3c29f/svarovani.jpg http://www.washina.cz/obsah/soubory/3952689814de bd5fa3c29f/svarovani.jpg http://pravdu.cz/sites/default/files/blesk.jpg http://www.astrohk.cz/experiment/plazmova_koule3_i mg_2817s.jpg http://www.astrohk.cz/experiment/plazmova_koule3_i mg_2817s.jpg


Stáhnout ppt "Vedení proudy v plynech Dudíková Nikola"

Podobné prezentace


Reklamy Google