Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OŘEZ VY_32_INOVACE_GR_796. Oříznutí obrázku Oříznutí snímku provádíme nejčastěji pří použití nástrojů Rotace a Perspektiva nebo chceme-li změnit poměr.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OŘEZ VY_32_INOVACE_GR_796. Oříznutí obrázku Oříznutí snímku provádíme nejčastěji pří použití nástrojů Rotace a Perspektiva nebo chceme-li změnit poměr."— Transkript prezentace:

1 OŘEZ VY_32_INOVACE_GR_796

2 Oříznutí obrázku Oříznutí snímku provádíme nejčastěji pří použití nástrojů Rotace a Perspektiva nebo chceme-li změnit poměr stran pro tisk. Postup: 1. Otevřeme obrázek:

3 2. Zvolíme nástroj Ořez, klepneme do rohu obrázku a tažením myši nakreslíme obdélník - vytvoříme hrubý obrys oblasti budoucího ořezu:

4 3. Upřesníme oblast ořezu - pomocí myši táhneme za příslušné části (rohy) ob- délníku. Případně můžeme celou oblast pomocí myši přesouvat. Část obrázku, která bude odstraněna, je tmavší.

5 4. V poli Velikost je nastaveno budoucí rozlišení obrázku. V poli Poloha je zobrazena aktuální vzdálenost ořezu od levého a horního okna obrázku. Požadujeme-li jemné opravy umístění nebo polohy ořezu, nastavíme tyto hodnoty přímo v polích Velikost a Poloha.

6 5. Kurzor umístíme do plochy ořezu a klepneme  ořez se provede.

7 6. Poznámka k nastavení nástroje Ořez: Pro tisk fotografií je vhodné nastavit: a)pevný poměr stran (šířka/výška) b)pro tisk fotografií formátu pohlednice zadat do pole pro poměr stran hodnotu 3:2 (to je standardní poměr stran pro pohlednice, zatímco obrázky z kompaktních fotoaparátů mají poměr 4:3; naopak zrcadlovky mají poměr 3:2).

8 PRACOVNÍ LIST - úkol 1.Podle uvedeného postupu ořízněte obrázky 01, 02, 03, 04 a pošlete je mailem na adresu semrad@sostp.cz. 2. Kontrolní otázka: Jak nastavíme volby pro ořez v případě tisku fotografií?

9 Literatura: VYBÍRAL Josef: GIMP uživatelská příručka, Computer Press, Brno, 2004 MODR Vlastimil: 333 tipů a triků pro GIMP, Computer Press, a. s., Brno, 2010 Fotografie: vlastní


Stáhnout ppt "OŘEZ VY_32_INOVACE_GR_796. Oříznutí obrázku Oříznutí snímku provádíme nejčastěji pří použití nástrojů Rotace a Perspektiva nebo chceme-li změnit poměr."

Podobné prezentace


Reklamy Google