Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Milan Štěpita. * Přípravná hodina * Přípravná diskuse * Příběh * Charakteristika postav * Film * Rozšíření pro SV * Rozšíření pro D * Obecně * Poznámka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Milan Štěpita. * Přípravná hodina * Přípravná diskuse * Příběh * Charakteristika postav * Film * Rozšíření pro SV * Rozšíření pro D * Obecně * Poznámka."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Milan Štěpita

2 * Přípravná hodina * Přípravná diskuse * Příběh * Charakteristika postav * Film * Rozšíření pro SV * Rozšíření pro D * Obecně * Poznámka na závěr

3 - třída je připravena na sledování filmu teprve po úvodu, který může být proveden formou výkladu, ale je lepší uskutečnit přípravu prostřednictvím diskuse, která umožní žákům vyjádřit vlastní názor, dovolí ji pochopit, co budou sledovat, proč to budou dělat a jaký očekáváme výsledek - do vlastní diskuse vstupujme pokud možno co nejméně, snažme se být jen moderátory a podpořme zdravě polemické prostředí - žáci by se měli vyjádřit k názorům svých spolužáků – cvičí se tak jednak v argumentaci, jednak v tom, že každá diskuse má svá pravidla, která by se měla dodržovat proto, aby diskuse byla produktivní - na průběh diskuse se lze samozřejmě připravit, mohou pracovat s internetem, se slovníky s jinými materiály (nutno upozornit na různorodost materiálů dostupných na internetu)

4 * upozorníme na to, že budeme sledovat film o hrdinství * Možné náměty k přípravné diskusi: - Kdo je hrdina? (pokuste se definovat vlastnosti takového člověka) - Co si představujete pod pojmem hrdinství? - Znáte nějakého literárního hrdinu, který vás zaujal? (čím) - Kteří filmoví hrdinové jsou vám sympatičtí a naopak nesympatičtí a proč? - Představujete si hrdinu nějakým typickým způsobem, pokud jde o jeho vnější vzhled? - Znáte příklad hrdinství ze svého okolí?

5 * Pokuste se vlastními slovy povyprávět příběh zhlédnutého filmu (procvičení sloh. útvaru vypravování - logická návaznost, slovní zásoba, stylistické prostředky). * Jakým způsobem udržuje vypravěč (režisér – mohou předem zjistit informace o Johnu Sturgesovi) posluchačovo (divákovo) napětí? * Je umístění příběhu na Divoký západ záměrné nebo by se příběh mohl odehrávat kdekoli (mohou zjistit, že předlohou byl film Akiry Kurosawy Sedm samurajů a zjistit zajímavosti, které se k tomu váží) * Známe z literatury podobný příběh hrdinství hrstky lidí proti přesile? * Jak působí konec příběhu? Dokážete si představit jiný? Jaký a proč?

6 * Charakterizujte jednotlivé postavy filmu – co mají společného, čím se naopak liší – (procvičení sloh. útvarů popis a charakteristika) * Jak charakterizovat postavy přímo a nepřímo (filmové prostředky)? * Která z postav je vám nejsympatičtější – stačí vybrat některé a srovnat je – např. Bernardo – otcovský typ; Chico – mladý, vychloubačný, ale čestný; Lee – pistolník, který najednou nedokáže překonat strach; hostinský Sotero – zachová se v jednu chvíli zbaběle(?) atd. – takto lze pracovat s každou postavou * Jakou roli hraje starý muž, který žije stranou vesnice? * Uveďte, které okamžiky považujete z hledisku příběhu za klíčové (např. sestavování skupiny obránců vesnice, Calverovy “návštěvy“ vesnice, zlom v chování vesničanů aj.) a jak se v nich postavy chovají.

7 - Co je western? Jaké jsou jeho charakteristické znaky? Kde vznikl? Jaké má podoby (např. spaghetti westerny) - Znáte jiné “klasické“ westerny? - Co všechno dotváří charakteristiku postav (jednání, oblečení, jazyk) - Líbí se vám výkony hlavních představitelů, (zde je důležité podotknout, že film stojí na hvězdném obsazení) - Dokážete si představit jiné herce v rolích hlavních hrdinů? Které? Proč? - Kdo složil hudbu (ústřední melodie je slavná)? Je ústrojná? Jak působí? - Působí “akční“ scény věrohodně? Jde ve westernu vůbec o to, aby všechny scény působily věrohodně (střelecké výkony, kaskadérské kousky atd.)? Pakliže ano, proč? Proč ne?

8 * Film je o hrdinství (viz výše). Uveďte, znáte-li, příklady hrdinství z každodenního života. * Musí být hrdinství okázalé? * Klíčovým pojmem filmu je čest? Co si pod tímto pojmem představujete? * Ve filmu vystupují pistolníci, kteří se nechávají najímat na zabíjení lidí? Je to morální? Je něco, co by jejich jednání v roli ochránců vesnice ospravedlňovalo? * Uvědomují si pistolníci, jaký život až dosud vedli? Jestliže ano, pak proč? Co jim v tom pomáhá? * Našli bychom podobný příklad uvědomění v současném světě (životě)? * Dalším možným námětem k diskusi jsou pojmy strach a zbabělost strach – v jakých podobách se ve filmu objevují? (strach pistolníka, strach/zbabělost vesničana).

9 * Film se odehrává v dobách Divokého západu. O jakou dobu jde? * Čím je tato doba charakteristická? * Liší se nějak filmová zpracování (westerny) od reality, kterou je možno spolehlivě doložit? Jak? * Mexiko (a zejména jeho hranice s USA) je oblastí, která je i dnes do jisté míry “konfliktní“. K jakým konfliktům docházelo na mexicko- americké hranici v dobách Divokého západu a proč? * Film vznikl podle filmové předlohy japonského režiséra Akiry Kurosawy – Sedm samurajů. Co mají společného samuraj a pistolník? * S čím vším se museli novodobí kolonizátoři ve Spojených státech potýkat? * Ve westernech se v různých podobách objevují původní obyvatelé USA. Jaký byl jejich osud?

10 * Co je nadčasovost? * Je příběh nadčasový? Proč? * Je příběh působivý? Čím? * Znáte nějaký český film o neokázalém hrdinství?

11 * S filmem lze pracovat v jednotlivých předmětech, ale podle mého názoru je nutné, aby byla respektována jakási celistvost tématu (jakkoli lze v jednotlivých předmětech zacházet do zajímavých a podstatných detailů) tak, aby byly zachovány ony tak často vzývané (i když ne vždy realizované) mezipředmětové vztahy.

12 * Jedná se o autorskou práci


Stáhnout ppt "Mgr. Milan Štěpita. * Přípravná hodina * Přípravná diskuse * Příběh * Charakteristika postav * Film * Rozšíření pro SV * Rozšíření pro D * Obecně * Poznámka."

Podobné prezentace


Reklamy Google