Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základy retuše v Adobe Photoshop Nástroje a způsob základní retuše Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lukáš Veverka a MgA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základy retuše v Adobe Photoshop Nástroje a způsob základní retuše Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lukáš Veverka a MgA."— Transkript prezentace:

1 Základy retuše v Adobe Photoshop Nástroje a způsob základní retuše Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lukáš Veverka a MgA. Eliška Jílková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 PROJEKT MŠMT Název projektu školyVybavení odborných učeben moderními technologiemi Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0432 AnotaceZákladní retuš v Adobe Photoshop Klíčová slovaRetuš, klonovací razítko, výplň PředmětTechnika a technologie fotografie, praktická výuka AutorLukáš Veverka, MgA. Eliška Jílková Druh učebního materiáluPrezentace, výklad, fotografická praxe Potřebné pomůckyInteraktivní tabule, PC Cílová skupinaŽáci střední školy Druh interaktivityVýklad pomocí prezentace, procvičení ZdrojeAutorská práce

3 Retuš je jednou z nejpoužívanějších úprav fotografií téměř od samého začátku fotografie vůbec. Nyní máme díky digitální podobě fotografií práci do značné míry velmi ulehčenou. S dnešními nástroji pro retuš jí zvládnou v základech i uživatelé, kteří s Photoshopem začínají. Pro retuš existuje škála nástrojů a postupů. Mezi nejzákladnější nástroje pro retuš v Adobe Photoshopu patří: - Klonovací razítko (Clone Stamp Tool) – (S) - Retušovací štětec (Healing Brush Tool) – (J) - Výplň (Fill) – Shift + F5 Pod těmito nástroji jsou v nabídce ještě různé jejich varianty a odvozeniny.

4 Každý z uvedených nástrojů má své uplatnění při různých retuších. Od malých nedokonalostí a různých teček po odstranění celých objektů z fotografie. Při retuši je potřeba trochu cviku, ale dnes jsou již nástroje schopné ve většině případů udělat velmi dobrou práci.

5 Bodový retušovací štětec (Spot Healing Brush Tool) – Je vhodný pro retuš jednodušších nedokonalostí, částeček prachu, škrábanců na barevně jednotném pozadí. U složitějších barevných přechodů může dělat fleky a nežádoucí efekty. Další nabídka nástrojů v panelu retušovací štětec Nastavení vlastností retuše Nastavení velikosti a druhu retušovacího štětce

6 Klonovací razítko (Clone Stamp Tool) Další nabídka nástrojů v panelu retušovací štětec Nastavení vlastností retuše Nastavení velikosti a druhu retušovacího štětce Nastavení voleb prolnutí a krytí klonovacího razítka

7 Klonovací razítko (Clone Stamp Tool) – Je vhodný od jednoduchých po složité retuše. Klonuje oblast fotografie, kterou označíme držením klávesy ATL a kliknutím kurzoru razítka do vybraného místa. To vytvoří výchozí bod, odkud bude klonování probíhat. Podle druhu retuše volíme měkké, nebo ostré hrany štětce a popřípadě jeho krytí.

8 Další nabídka nástrojů v panelu retušovací štětec. Nastavení vlastností retuše Nastavení velikosti a druhu retušovacího štětce. Výplň (Fill) – Najdeme ji v horním menu Edit (úpravy) > Fill. Pro aplikaci výplně je nutné mít požadovanou oblast označenou pomocí jednoho z nástrojů pro výběr oblasti (viz. prezentace Základní nástroje v Adobe Photoshop).

9 Další nabídka nástrojů v panelu retušovací štětec. Nastavení vlastností retuše Nastavení velikosti a druhu retušovacího štětce. Tento druh retuše je velmi výkonný a rychlý. Při jeho použití v uzamčené vrstvě pozadí můžeme použít klávesu Delete, která nám otevře dialogové okno výplně. Stále ale musí být oblast, kde chceme výplň použít, označená. Poradí si i s přechody barev a hran. Díky tomuto nástroji můžeme celkem efektivně odstranit objekty, které by nám pomocí jiných nástrojů zabraly podstatně více času.

10 Nastavení vlastností retuše Nastavení velikosti a druhu retušovacího štětce. Zdroje Autorem textů, obrázků, videí a grafického uspořádání je Lukáš Veverka a MgA. Eliška Jílková, kteří souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Všechny použité ilustrativní obrázky jsou vlastní tvorbou autorů. Veškerý obrazový materiál je vytvořen pomocí screenshotů v programu Adobe Photoshop Cs6 a je zpracován autory.


Stáhnout ppt "Základy retuše v Adobe Photoshop Nástroje a způsob základní retuše Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Lukáš Veverka a MgA."

Podobné prezentace


Reklamy Google