Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Von Neumannovo schéma Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Von Neumannovo schéma Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem."— Transkript prezentace:

1 Von Neumannovo schéma Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. © M. P.

2 Kdo byl von Neumann? Kdy žil? Kde žil? Kdo to byl – čím se zabýval? Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. „ajťák“ minulého století :)

3 Před von Neumannem ENIAC  sálový počítač  v desítkové soustavě  váha: 30 tun  chlazení  složité programování  těžkopádné, složité, neefektivní  jeho výkon dnes nahradí čip necelý 1cm 2 velký Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Von Neumannovo schéma model samočinného počítače činnost rozdělena do bloků (5 funkčních jednotek)  efektivní dělba práce navrženo r spoluautoři A. Burks, H. Goldstein nadčasová platnost zavrhl desítkovou soustavu Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Převod z dvojkové do desítkové soustavy = 0 × × × × × × × 2 6 = = na Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Převod z desítkové do dvojkové soustavy = příklad: Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. © M. P. 56:2= :2= :2= :2= :2= :2=0+11

7 Von Neumannovo schéma Řadič – řídí činnost všech částí počítače. ALU (aritmetickologická jednotka) – provádí veškeré výpočty a logické operace. CPU (procesor) = řadič + ALU Operační paměť – uchovává zpracovávané programy, data a výsledky výpočtů. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. © M. P.

8 Von Neumannovo schéma vstup (vstupní zařízení) – určeno pro vstup programů a dat výstup (výstupní zařízení) – určeno pro výstup výsledků, které program zpracoval Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. © M. P.

9 Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí CreativeCreative CommonsCommons – na


Stáhnout ppt "Von Neumannovo schéma Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem."

Podobné prezentace


Reklamy Google