Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II 1 II „To, co člověk může být, to musí být.” Vypracovali:Jiří Kubinec Jaroslav Hatoň.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II 1 II „To, co člověk může být, to musí být.” Vypracovali:Jiří Kubinec Jaroslav Hatoň."— Transkript prezentace:

1 1 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II 1 II „To, co člověk může být, to musí být.” Vypracovali:Jiří Kubinec Jaroslav Hatoň Marek Feifer Teorie řízení ve stavebnictví Obor – „L“ Příprava, realizace a provoz staveb Fakulta stavební ČVUT v Praze Abraham Harold Maslow

2 2 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II Základní údaje  Narozen: 1.dubna 1908 v Brooklynu, New York  Zemřel: 8. června 1970 v Menlo Parku, Kalifornie  Obor působnosti: Psychologie  Jeden ze zakladatelů humanistického proudu v psychologii  Nejznámější dílo- Maslowova pyramida lidských potřeb  10. nejcitovanější psycholog ve 20. století

3 3 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II Život  Abraham se narodil jako nejstarší ze sedmi dětí.  Jeho rodiče byli chudí Židé, kteří počátkem 20. století emigrovali do USA, aby unikli perzekucím v carském Rusku.  Sami nebyli intelektuálně orientovaní, ale vzdělání přikládali význam.  Maslow jako dítě zažíval v newyorském Brooklynu těžké časy, stal se terčem antisemitismu některých učitelů i dětí z okolí.  Prožíval také komplikovaný vztah ke své matce, který přerostl do silného odporu.

4 4 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II Život  Absolvoval City College a poté studoval psychologii na University of Wisconsin.  V roce 1928 se oženil se svou sestřenicí Berthou, která v té době ještě studovala střední školu.  Narodily se jim dvě děti. V letech 1951 až 1969 byl profesorem na Brandeis University v Massachusetts.  Roku 1967 prodělal silný infarkt.  O tři roky později, ve věku 62 let, dostal při běhání další infarkt, který se stal příčinou jeho smrti.

5 5 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II Maslowova pyramida lidských potřeb  K nejvýznamnějším příspěvkům Abrahama Maslowa v psychologii patří hierarchie lidských potřeb, kterou obvykle zobrazoval jako pyramidu:

6 6 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II

7 7 II Maslowova pyramida lidských potřeb  potřeba seberealizace: naplnit své možnosti růstu a rozvoje  potřeba uznání, úcty: být vážený, mít úspěch v očích jiných lidí a na tomto základě být sám sebou kladně hodnocen  potřeba lásky, sounáležitosti: vedou k touze někam a k někomu patřit, být přijímán a milován  potřeba bezpečí, jistoty: projevuje se především vyhýbáním se všemu neznámému, neobvyklému či hrozivému  fyziologické potřeby: potřeba potravy, tepla, vyměšování

8 8 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II  Nejzákladnější potřeby (fyziologická, bezpečí, sounáležitost a úcta) Maslow označuje jako potřeby nedostatkové (potřeby deficience)  Pátou kategorii (seberealizace) pak jako potřeby růstové.

9 9 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II  Obecně platí, že níže položené potřeby jsou významnější a jejich alespoň částečné uspokojení je podmínkou pro vznik méně naléhavých a vývojově vyšších potřeb.  Toto však nelze říci zcela bezvýhradně a je doloženo, že uspokojování vyšších potřeb (estetických, duchovních) může napomoci v mezních situacích lidského života, ve kterých je možnost uspokojování nižších potřeb omezena (např. v prostředí koncentračních táborů).

10 10 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II  Za nejvyšší potřeby považuje Maslow potřebu SEBEREALIZACE, jíž označuje lidskou snahu naplnit své schopnosti a záměry.

11 11 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II Citáty  „Kdo umí dobře zacházet s kladivem, má sklon si myslet, že všechno jsou hřebíky.“  „Hledání smyslu a smysluplnosti života je primárním motivem lidského chování. Tato potřeba - stejně jako jiné potřeby - může být uspokojována nebo neuspokojena.“  „To láska tvoří milovanou osobu.“

12 12 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II 12 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II. Děkujeme za pozornost


Stáhnout ppt "1 ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra technologie staveb 11 122 II 1 II „To, co člověk může být, to musí být.” Vypracovali:Jiří Kubinec Jaroslav Hatoň."

Podobné prezentace


Reklamy Google