Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Památky národního obrození VY_32_INOVACE_ZCR_655 Ročník:3. Vzdělávací obor: 65-42-M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Praha Téma:Památky národního obrození.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Památky národního obrození VY_32_INOVACE_ZCR_655 Ročník:3. Vzdělávací obor: 65-42-M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Praha Téma:Památky národního obrození."— Transkript prezentace:

1 Památky národního obrození VY_32_INOVACE_ZCR_655 Ročník:3. Vzdělávací obor: M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Praha Téma:Památky národního obrození Jméno autora:Mgr. Lucie Salačová Vytvořeno dne: Metodický popis, (anotace) Podpora hodiny – Praha Tento materiál slouží k seznámení žáků s učivem a následnému procvičení látky. Žáci si osvojují znalosti o pražských památkách související s národním obrozením. Prezentace je doplněna o fotografie pro zlepšení představy památek. Na konci prezentace jsou uvedeny kontrolní otázky, které slouží jako zpětná vazba k osvojené látce. Látka je určena na jednu vyučovací hodinu. Využití při hodinách zeměpis cestovního ruchu.

2 Památky období národního obrození Národní divadlo Národní muzeum Rudolfinum

3 Národní divadlo Staré Město

4 1850 – 1.peněžní sbírky (popud Palacký) Pokladničky ve tvaru předpokl.divadla a nesly nápis Na zdar (=nazdar) – Spolek zakoupil za zlatých pozemek u řetězového mostu – Místo leželo pod úrovní nábřeží a byla tu skládka odpadků – Často se tu usazovali potulní komedianti

5 Architekt Ignác Ullmann premiéra – Vítěslav Hálek – král Vukašín; Prozatimní divadlo 1866 architekt Josef Zítek 1868 položen základní kámen Národního divadla

6 slavnostní otevření; opera B.Smetany – Libuše požár budova přestavěna Josef Schultz znovu otevřeno

7 Výzdoba: J.V. Myslbek – sochy M.Aleš – lunetové obrazy Vlast V. Hynais (opona)

8 Národní muzeum

9 postavena 1885 – 1890 projekt J. Schulze na místě bývalé Koňské brány – zbořena v roce 1875 Národní muzeum jako instituce vznikla

10 Stálá expozice: Pravěké dějiny Čech, Moravy a Slovenska, Sbírky mineralogické a petrologické, Sbírky paleontologické, Sbírky zoologické, Sbírky osteologické, Antropologie

11 Rudolfinum

12 Staré město Novorenesanční stavba Výstavy, koncerty, recepce, konference

13 Kontrolní otázky 1.Jak to vypadalo s pozemkem pod Národním divadlem? 2.Vysvětli vznik slova „Nazdar“ 3.Kdy byl položen základní kámen Národního divadla? 4.Která opera se hrála jako první v Národním divadle? 5.Vyjmenuj architekty, kteří se podíleli na výstavbě Národního divadla? 6.Vyjmenuj umělce, kteří se podíleli na výzdobě Národního divadla? 7.Kdy Národní divadlo vyhořelo a kdy bylo znovu slavnostně otevřeno? 8.Co stálo původně na místě dnešního Národního muzea? 9.Jaké stálé expozice můžeme vidět v Národním muzeu? 10.K jakému účelu slouží Rudolfinum?

14 Seznam použitých zdrojů DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír památek a zajímavostí Prahy. Praha: Kartografie, 2001, ISBN JAROLÍMKOVÁ, Stanislava. Co v průvodcích nebývá. Praha: Motto, 2010, ISBN JAROLÍMKOVÁ, Stanislava. Co v průvodcích nebývá 2. Praha: Motto, 2007, ISBN NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEUVEDEN. Google [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Památky národního obrození VY_32_INOVACE_ZCR_655 Ročník:3. Vzdělávací obor: 65-42-M/01 Hotelnictví Tematický okruh:Praha Téma:Památky národního obrození."

Podobné prezentace


Reklamy Google