Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektrické vlastnosti lze vysvětlit tak, že atom není nejmenší částečkou hmoty, ale je tvořen dalšími částicemi. Thomsonův,,pudinkový model“ předpokládal,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektrické vlastnosti lze vysvětlit tak, že atom není nejmenší částečkou hmoty, ale je tvořen dalšími částicemi. Thomsonův,,pudinkový model“ předpokládal,"— Transkript prezentace:

1 Elektrické vlastnosti lze vysvětlit tak, že atom není nejmenší částečkou hmoty, ale je tvořen dalšími částicemi. Thomsonův,,pudinkový model“ předpokládal, že uvnitř kladně nabité hmoty se volně pohybují záporně nabité částice – elektrony (jako rozinky v pudinku). - - - - - - - - - - - - elektron se záporným nábojem kladně nabitá hmota Model atomu (Učebnice strana 45 – 47)

2 Thomsonův model vyvrátil Ruthefordův pokus v roce 1911. Při ostřelování tenké zlaté fólie kladnými ionty helia zjistil, že kladný náboj je soustředěn v nepatrném prostoru ve středu atomu a zde je také soustředěna téměř všechna hmota atomu. Objevil tak atomové jádro. Kladné náboje v jádře byly nazvány protony.Ruthefordův pokus Jádro atomu má 100 000 krát menší poloměr než obal. Kdyby jádro mělo poloměr 1 mm, obal by měl poloměr 100 000 mm = 100 m.

3 Ukázalo se však, že celková hmotnost atomu je nejméně dvakrát větší než jeho protonů a elektronů. To znamená, že v jádře existují další těžké částice, ale bez elektrického náboje. Nazývají se neutrony a byly objeveny v roce 1935. V dnešní době se prokazuje existence dalších částic, z kterých jsou složeny protony a neutrony, tzv. kvarky.

4 Model atomu + - + - Obal Jádro + - Atom jádro obal Neutron Proton Elektron n – neutron p – proton e – elektron Náboje jednotlivých částic Model atomu helia bez náboje kladný náboj záporný náboj

5 Vzájemné působení částic + - - + - + Dva nesouhlasné náboje se přitahují. Dva souhlasné náboje se odpuzují.

6 Každý atom se skládá z atomového jádra a obalu. Jádro obsahuje určitý počet protonů a neutronů. Okolo jádra atomu obíhají elektrony. Elektrony tvoří elektronový obal atomu. Počet elektronů v obalu atomu je stejný jako počet protonů v jádře atomu, proto je záporný elektrický náboj obalu atomu stejně velký jako kladný náboj jádra atomu. Atom je elektricky neutrální. Atomy různých chemických prvků se liší různým počtem protonů. Hliník 13 Al 13 + Rtuť 80 Hg +

7 Dmitrij Ivanovič Mendělejev seřadil prvky podle jejich chemických vlastností a podle počtu protonů do tabulky, která se nazývá periodická soustava prvků. Složení atomu lze vyčíst z tohoto zápisu: protonové číslo – udává počet protonů v jádře a pořadí v periodické tabulce prvků nukleonové číslo – udává počet protonů a neutronů v jádře + + Elektricky neutrální atom má stejný počet elektronů jako počet protonů v jádře.

8 atom uhlíku -má 6 protonů, 6 neutronů a 6 elektronů + 6 6 atom stříbra -má 47 protonů, 61 neutronů a 47 elektronů + 47 61 47 Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 46 – 47.


Stáhnout ppt "Elektrické vlastnosti lze vysvětlit tak, že atom není nejmenší částečkou hmoty, ale je tvořen dalšími částicemi. Thomsonův,,pudinkový model“ předpokládal,"

Podobné prezentace


Reklamy Google