Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STŘEDOČESKÝ KRAJ ZEMĚPIS STŘEDOČESKÝ KRAJ 9. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STŘEDOČESKÝ KRAJ ZEMĚPIS STŘEDOČESKÝ KRAJ 9. ročník."— Transkript prezentace:

1 STŘEDOČESKÝ KRAJ ZEMĚPIS STŘEDOČESKÝ KRAJ 9. ročník

2 STŘEDOČESKÝ KRAJ PŘÍRODNÍ POMĚRY
Předmět: Zeměpis Ročník: 9. Vypracovala: Mgr. Jana Závodná

3 STŘEDOČESKÝ KRAJ PŘÍRODNÍ POMĚRY

4 POVRCH ČESKÁ TABULE STŘEDOČESKÁ PAHORKATINA
BRDY – TOK 865m – nejvyšší bod středních Čech

5 BRDY-TOK 865 m. n. m.

6 VODSTVO VLTAVA LABE BEROUNKA SÁZAVA
Nedaleko Mělníka se nejdelší česká řeka vlévá do Labe. Tento soutok, díky své poloze, tvoří bohaté přírodní naleziště. Soutok je součástí chráněného území. Přehrada Želivka na Sázavě

7 PODNEBÍ NEJTEPLEJI – POLABÍ NEJCHLADNĚJI – SEDLČANSKO
SRÁŽKOVÝ STÍN - RAKOVNICKO

8 PŮDY ČERNOZEMĚ – POLABÍ
nejúrodnější půdy – vhodné pro pěstování cukrovky, kukuřice, pšenice HNĚDOZEMĚ a KAMBIZEMĚ

9 PŘÍRODNÍ OBLASTI KŘIVOKLÁTSKO KOKOŘÍNSKO ČESKÝ KRAS BLANÍK ČESKÝ RÁJ

10 KŘIVOKLÁTSKO BIOSFÉRICKÁ REZERVACE UNESCO

11 KŘIVOKLÁTSKO údolí Berounky

12 ČESKÝ KRAS ČERTOVY SCHODY - LOM LOM - AMERIKA

13 ČESKÝ KRAS – KONĚPRUSKÉ JESKYNĚ

14 KOKOŘÍNSKO Pokličky na Kokořínsku - chráněná krajinná oblast Kokořínsko byla vyhlášena v r a rozkládá se na ploše 271 km2 mezi pravým břehem Labe a Úštěkem. Je to unikátní území České křídové tabule s ojedinělým reliéfem – rozsáhlými pískovcovými skalami neobvyklých tvarů a hlubokými skalními roklemi. K nejcennějším lokalitám náleží přírodní rezervace Kokořínský důl dlouhý 23 km. Nad ústím rokle Močidla do Kokořínského dolu je pozoruhodný pískovcový útvar Pokličky. Vznikly nestejnoměrným zvětráváním druhohorních pískovců. Vytvořily se na místech, kde povrchovou vrstvu tvoří pevné železité pískovce nebo slepence, které leží na měkčí pískovcové vrstvě s hlinitým tmelem, pod kterým je opět odolnější křemičitá vrstva. Během miliónů let působením vody, mrazu a větru se druhá snadno zvětratelná vrstva z větší části rozpadla a zůstala jen „noha“ ve tvaru nepravidelného kužele, která drží až 1 m silné „poklice“. Proces eroze neustále pokračuje.

15 BLANÍK ROZHLEDNA NA BLANÍKU VELKÝ BLANÍK – 638 m n.m.
Chráněná krajinná oblast Blaník je nejmenší ze všech CHKO v České republice. Srdce krajiny tvoří vrchy Velký a Malý Blaník, které jsou zajímavé i z hlediska geologického. Dalším důležitým krajinným prvkem je údolí říčky Blanice, která tvoří pozoruhodné meadry. Celá oblast tvoří jedinečný celek ve Středočeském kraji, proto také byla začleněna do státem chráněných lokalit. V krajině je mnoho stezek a cest, kde mohou turisté a cyklisté poznávat nepoškozenou přírodu a všechny její krásy. Na Velkém Blaníku se nachází rozhledna, z které je nádherný rozhled do širého okolí.

16 Téma: Středočeský kraj – Přírodní poměry - 9. ročník - zeměpis
Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional SMART Notebook Zoner - České kliparty 1, 2, 3 Internet Autor: Mgr. Jana Závodná ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "STŘEDOČESKÝ KRAJ ZEMĚPIS STŘEDOČESKÝ KRAJ 9. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google