Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak učit tvorbu textových dokumentů. Textové editory Aplikační programy sloužící k vytváření, úpravám a tisku textových dokumentů (MS Word, WordPad atd.)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak učit tvorbu textových dokumentů. Textové editory Aplikační programy sloužící k vytváření, úpravám a tisku textových dokumentů (MS Word, WordPad atd.)"— Transkript prezentace:

1 Jak učit tvorbu textových dokumentů

2 Textové editory Aplikační programy sloužící k vytváření, úpravám a tisku textových dokumentů (MS Word, WordPad atd.) Pomocí textových editorů můžeme dát dokumentu pěknou grafickou podobu, upravit velikost a vzhled písma, vložit obrázky atd. Největší výhodou je ale možnost dokument uložit a kdykoliv se k němu vrátit, případně upravit, poslat elektronickou poštou atd.

3 Etapy tvorby textového dokumentu Psaní a editace textu Formátování textu Tvorba dokumentu

4 Tvorba textového dokumentu Některé zásady pro formátování dokumentu Nechcete-li, aby byl dokument kýčem, nad kterým se kdekdo ušklíbne, držte se zásady, že zde méně znamená více. Dokument obsahující obrázky, tabulky, grafy je přehlednější a názornější.

5 Tvorba textového dokumentu Dokument formátujte tak, aby jeho přitažlivost a pestrost nebyla na úkor přehlednosti a srozumitelnosti Konečnou grafickou podobu textového dokumentu dávejte až tehdy, máte-li napsaný text, zkontrolovaný, opravený a uložený.

6 Cvičení Vytvořte pozvánku na narozeninovou párty Text pozvánky sami vymyslete Vložte vhodný obrázek a pozvánku upravte podle vlastního uvážení Dbejte na to, abyste zvýraznili to, co je v pozvánce podstatné a důležité, aby byla pozvánka pro čtenáře přitažlivější, přehlednější a názornější

7 Vkládání objektů do textového dokumentu Do textového dokumentu je možné vkládat : Obrázky Grafy Tabulky Textové pole Kalendářní datum a čas Komentáře

8 Cvičení Najděte zajímavý článek na internetu Zajímavou část textu zkopírujte do schránky a vložte do textového pole Podobně do textu vložte jeden až dva vhodné obrázky Na začátek dokumentu vložte datum a zarovnejte ho vpravo Do dokumentu vložte komentář (o čem je daný dokument)

9 Psaní textu do sloupců Při psaní textu do sloupců máme dvě možnosti Text napsat a pak ho teprve formátovat Nastavit rovnou psaní do sloupců

10 Cvičení Najděte vhodný článek na internetu Označte první dva odstavce textu a převeďte do dvou sloupců

11 Zobrazení dokumentu Velikost zobrazení dokumentu Způsob zobrazení dokumentu (normální, osnova, rozvržení při tisku atd.)

12 Záhlaví a zápatí dokumentu Záhlaví a zápatí jsou oblasti umístěné na horním a dolním okraji každé stránky v dokumentu Do záhlaví a zápatí můžete vložit text nebo grafiku (obrázek, logo, atp.) nebo pole, např. pole číslo stránky, datum atd. Informace tvořící záhlaví, resp. zápatí se pak automaticky vysází do horní, resp. dolní části každé stránky dokumentu.

13 Cvičení Vytvořte návrh na hlavičkový papír pro vaši školu V záhlaví bude oficiální název školy Do zápatí vložte kontakty na školu

14 Číslování stránek v textovém dokumentu Číslování stránek bývá v záhlaví či zápatí dokumentu Vhodné použít při tvorbě delšího dokumentu

15 Cvičení Otevřete si nějaký delší dokument (možno stáhnout na internetu) Vložte do něj číslování stránek Vyzkoušejte si číslování nahoře i dole a zkuste čísla různě naformátovat

16 Závěr Použitá literatura Vaníček, J. Řezníček, P. Informatika pro základní školy.1.díl. Brno : Computer press, 2004. 85 s.ISBN 80-251-0196-7. Vaníček, J. Přednášky z didaktiky informatiky a výpočetní techniky Vaníček, J. Mikeš, R. Metodická příručka Informatika pro základní školy 1. 1.vyd.Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0221-1 Daňhelková,V. Microsoft Word pro školy. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0469-9 Břicháč, P. Informatika 2. Praha: Grada Publishing, 1995. ISBN 80-7169-156-9 Vypracoval : František Kožuch Aprobace : Vt/Te Ročník : 4.


Stáhnout ppt "Jak učit tvorbu textových dokumentů. Textové editory Aplikační programy sloužící k vytváření, úpravám a tisku textových dokumentů (MS Word, WordPad atd.)"

Podobné prezentace


Reklamy Google