Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hydromechanika Tlak na boční stěnu nádrže 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hydromechanika Tlak na boční stěnu nádrže 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Hydromechanika Tlak na boční stěnu nádrže 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky se stanovením tlaku a silového působení na stěnu nádrže. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovatlak, síla, boční stěna nádrže Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Hydromechanika

3 Tlak na boční stěnu nádrže Síla působící na boční stěnu nádrže

4 Tlak na boční stěnu nádrže Boční stěna nádrže je namáhána hydrostatickým tlakem. Velikost síly namáhající boční stěnu bude záviset na velikosti plochy stěny smočené kapalinou, tj. S=b.h, a na hydrostatickém tlaku.

5 Tlak na boční stěnu nádrže Protože hydrostatický tlak je proměnlivý, budeme uvažovat jeho střední hodnotu

6 Tlak na boční stěnu nádrže Síla na boční stěnu bude: Působiště síly leží ve hloubky h (v těžišti tlak. trojúhelníka).

7 Tlak na boční stěnu nádrže Příklad: Vypočítejte sílu na boční stěnu nádrže a polohu jejího působiště je-li b = 1m, h = 2m a kapalinou je voda.

8 Opakování 1.Jaký tvar má průběh hydrostatického tlaku s rostoucí hloubkou. 2.Nakresli průběh hydrostatického, který působí na boční stěnu nádrže. 3.V jaké hloubce leží působiště síly a proč.

9 Literatura a zdroje informací VONDRÁČEK, Vlastimil, Ivo STŘEDA, Vladimír MAMULA a Miloš HLINKA. MECHANIKA IV: Mechanika tekutin a termomechanika. první. Praha: SNTL, 1978.


Stáhnout ppt "Hydromechanika Tlak na boční stěnu nádrže 11 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google