Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Usměrňovače OB21-OP-EL-ELN-JANC-U-2-006

3 Usměrňovače a stabilizátory  Elektronická zařízení vyžadují pro svoji činnost elektrickou energii ve formě stejnosměrného napětí a proudu.  Elektronické obvody, které přeměňují střídavé síťové napětí na napětí stejnosměrné, se nazývají usměrňovače.  Stabilizátory napětí nebo proudu jsou elektronické obvody, jejichž úkolem je udržovat stálé napětí na zátěži nebo proud procházející zátěží jak při změnách vstupních elektrických parametrů, tak při změnách parametrů zátěže.

4 Usměrňovače a stabilizátory  Zařízení, která nejsou určena na přenášení využívají na zabezpečení energie pro svoji činnost energetickou rozvodnou síť střídavého napětí a proudu ( u nás 230 V / 50Hz).  Je přirozené, že na to aby bylo možné napájet elektronická zařízení z energetické rozvodné sítě je potřebné střídavé napětí této sítě upravit nejen jeho velikostí, ale jej i přeměnit na stejnosměrné napětí.  K tomuto účelu nám slouží síťové napájecí zdroje. Blokové schéma takového zdroje je na obr.1.

5 Usměrňovače a stabilizátory  Obr.1 Blokové schéma zapojení síťového napájecího zdroje  Tr – síťový transformátor, U – usměrňovač, F – filtr, S – stabilizátor napětí, Rz – zátěž

6 Usměrňovače a stabilizátory  Střídavé síťové napětí se upravuje na velikost vhodnou pro usměrnění pomocí síťového transformátoru.  Za transformátorem následují vhodně zapojené výkonové usměrňovací diody, za kterými už může být zapojena odporová zátěž.  Když se pro činnost usměrňovače využívá pouze jeden druh půlvln střídavého napájecího napětí, hovoříme o jednocestném usměrňovači.

7 Usměrňovače a stabilizátory  Jestliže se pro činnost usměrňovače využívají obě půlvlny střídavého napájecího napětí, jedná se o dvojcestný usměrňovač.  Usměrněné napětí nebývá vhodné pro napájení elektronických zařízení, protože obsahuje střídavou složku, tzv. zvlnění, které by se přenášelo do elektronického obvodu jako rušivé napětí.  Z těchto důvodů se mezi usměrňovač a zátěž zařazuje vyhlazovací kondenzátor a při větších nárocích na vyhlazení jednostupňový, popř. dvojstupňový i vícestupňový filtr.

8 Usměrňovače a stabilizátory  Podobně jako u jiných zdrojů je velikost výstupního napětí usměrňo­vače ovlivňována velikostí jeho vnitřního odporu Ri.  Vnitřní odpor jednocestného usměrňovače tvoří odpor jedné usměrňovací cesty a nazývá se odpor fáze usměrňovače R f.  R f se skládá z odporu diody R d a z odporu transformátoru R t, který je tvořen odporem výstupního vinutí R s a odporem vstupního vinutí R p, přepočítaným na výstupní stranu pomocí převodu p.

9 Usměrňovače a stabilizátory  Potom je odpor fáze R f dán vztahem:  kde p je převod síťového transformátoru  kde U p je napětí na primární straně a U s je napětí na sekundární straně transformátoru.

10  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

11 Literatura  J. Chlup, L. Keszegh: Elektronika pro silnoproudé obory, SNTL Praha 1989  M. Bezděk: Elektronika I, KOPP České Budějovice 2002  D. Mayer: Úvod do teorie elektrických obvodů, SNTL Praha /ALFA Bratislava 1978


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google