Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Projektivní testy Rorschachův test A TAT test. Rorschachův test inkoustových skvrn - jednou z metod psychologie, která se užívá k rozboru osobnosti.Rorschachův.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Projektivní testy Rorschachův test A TAT test. Rorschachův test inkoustových skvrn - jednou z metod psychologie, která se užívá k rozboru osobnosti.Rorschachův."— Transkript prezentace:

1 Projektivní testy Rorschachův test A TAT test

2 Rorschachův test inkoustových skvrn - jednou z metod psychologie, která se užívá k rozboru osobnosti.Rorschachův test inkoustových skvrn - jednou z metod psychologie, která se užívá k rozboru osobnosti. - jedná se o projektivní test - jedná se o projektivní test - využívající projekci myšlenkových pochodů a osobnostních rysů na neurčitých objektech.

3

4 Jak vypadá Rorschachův test Testované osobě je postupně předkládáno 10 karet (zčásti barevných) se skvrnami. Všechny skvrny jsou souměrné podle vertikální osy procházející středem karty.Testované osobě je postupně předkládáno 10 karet (zčásti barevných) se skvrnami. Všechny skvrny jsou souměrné podle vertikální osy procházející středem karty. Otázka zní:Otázka zní: „Čemu se tato skvrna podobá, co by to mohlo být?“ „Čemu se tato skvrna podobá, co by to mohlo být?“

5

6 Limity Aby nebyla široká veřejnost ovlivněna návody, jak správně Rorschachův test použít, a tudíž se pacienti nesnažili test „obelhat“, originální karty i s popisky jsou oficiálně prodávány jen licencovaným psychologům. + Dva problémy není dostatečně reliabilní (dva vyvodí jiné závěry) Ani validní (špatně rozlišuje mezi dvěma skupinami lidí)

7

8 TEMATICKÝ APERCEPČNÍ TEST – TAT test Henry Murraye, V R. 1938 – teorie potřeb – potřeba moci, úspěchu, péče a afiliace (přijmutí) Podle 10 obrázků měli lidé vyprávět příběhy o hrdinech + jedna prázdná Jaký mají vztah? Jak se cítí? předpoklad je, že se ztotožňujeme s hlavním hrdinou kritizován jako Rosch. Test

9

10

11

12

13

14 Iiteratura ŘÍČAN, P.: Psychologie. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7178-923-2. s. 4.ŘÍČAN, P.: Psychologie. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7178-923-2. s. 4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Rorschach_inkblots.jpg Fotografie na str. 2 a obrázek na str. 11 – L. Drnková. Kassin, Saul: Psychologie. S.546-547 Fotografie: http://diary.typepad.com/alan_horns_diary/thematic- apperception-test-tat-answer-key.html


Stáhnout ppt "Projektivní testy Rorschachův test A TAT test. Rorschachův test inkoustových skvrn - jednou z metod psychologie, která se užívá k rozboru osobnosti.Rorschachův."

Podobné prezentace


Reklamy Google