Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Bi 1.07 Ostatní cytoplazmatické organely Vytvořeno:10. 06. 2013 Ověřeno: 23. 09. 2013 Třída: Ve 1

2 Cytologie Vzdělávací oblast:Obecná biologie Předmět:Biologie Ročník:1. ročník Autor:Ing. Sedláček Ladislav Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:základní informace o vzniku života učebnice Klíčová slova:golgiho systém, vakuoly, lysozomy Anotace:Materiál je určen pro výuku v odborném předmětu biologie – cytologie.

3 Endoplazmatické retikulum Viděno pouze elektronovým mikroskopem. Je tvořené systémem propojených, zploštělých měchýřků. Obsahuje enzymy katalyzujících chemické procesy.

4 Golgiho systém Je tvořen soustavou velkých zpolštělých měchýřků s množstvím malých na periferii. Probíhá v něm úprava látek doručovaných z buňky.

5 Vakuoly Jsou měchýřky naplněné vodním roztokem. Mladé buňky – více vakuol, stará buňka jedna velká. Obsahují zásobní a odpadní látky, enzymy. U prvoků vakuoly pulzující, vylučují přebytečnou vodu.

6 Lysozomy Jsou to měchýřky obsahující štěpící enzymy. U rostlin jsou nahrazeny vakuolami.

7 Cytoskeletální soustava ( kostra buňky) Je tvořena vlákénky: a) Mikrofilamenta – podobná svalovým buňkám. b) Mikrotubuly – dlouhé trubičky. Obojí je spojeno do svazku a vytváří dynamickou kostru buňky – pohyb cytoplazmy uvnitř buňky a pohyb buňky vůči okolí = lokomoce.

8 Buněčné inkluze Jsou to odpadní a zásobní látky.

9 Otázky a odpovědi 1.Čím je tvořené endoplazmatické retikulum ? Je tvořené systémem propojených, zploštělých měchýřků. 2.Co obsahují lysozomy? Obsahují štěpící enzymy u živočišné buňky. 3. Co je to cytoskeletární soustava? Kostra buňky.

10 Použité zdroje BUMERL, J. a kol.: Biologie 1 – pro SŠ. SPN: Praha 2005, vydání 1., ISBN 80-7235-314-4. Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google