Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Makroskopická stavba dřeva Makroskopická stavba dřeva – teoretická část Dřevo je nehomogenní a anizotropní biopolymer, a to po chemické i anatomické (na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Makroskopická stavba dřeva Makroskopická stavba dřeva – teoretická část Dřevo je nehomogenní a anizotropní biopolymer, a to po chemické i anatomické (na."— Transkript prezentace:

1

2 Makroskopická stavba dřeva Makroskopická stavba dřeva – teoretická část Dřevo je nehomogenní a anizotropní biopolymer, a to po chemické i anatomické (na úrovni mikro-, submikro- i makroskopické). Abychom mohli dřevo lépe chránit před jeho poškozením a mohli jej účinněji ošetřovat, je třeba vyjít ze znalostí o stavbě dřeva. Dřevo má válcově-kuželovitou stavbu (obr. 1), která se zkoumá ve třech základních řezech a směrech. Mezi základní řezy kmene patří příčný řez, který je kolmý k ose kmene a je charakteristický soustředným uspořádáním letokruhů, radiální řez, který je veden středem kmene, tangenciální řez, který je veden rovnoběžně s osou kmene v určité vzdálenosti od středu kmene.

3 Základní řezy kmenem

4 Řezy Kmene P) Příčný R) Radiální T) Tangenciální

5 Základní anatomické směry ve dřevě AS – axiální směr RS – radiální směr TS – tangenciální směr AS – axiální směr RS – radiální směr TS – tangenciální směr Obr. 4: Základní směry ve kmeni

6 Makrostavba Příčný řez B) Bělové dřevo J) Jádrové dřevo V) Vyzrálé dřevo 4) Jádro, vyzrálé i běl

7 Makrostavba Radiální řez L) Letní dřevo J) Jarní dřevo

8

9

10

11


Stáhnout ppt "Makroskopická stavba dřeva Makroskopická stavba dřeva – teoretická část Dřevo je nehomogenní a anizotropní biopolymer, a to po chemické i anatomické (na."

Podobné prezentace


Reklamy Google