Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektrolýza a její využití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, prosinec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektrolýza a její využití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, prosinec."— Transkript prezentace:

1 Elektrolýza a její využití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, prosinec

2 Elektrolýza a její využití 1. Vedení elektrického proudu v kapalinách Obr. 1

3 + - + - Do nádoby s destilovanou vodou jsou vloženy dvě elektrody a zapojeny na zdroj stejnosměrného napětí. Obvodem elektrický proud neprochází.

4 + - + - Po přidání kuchyňské soli do destilované vody … … miliampérmetr ukáže výchylku.

5 Rozpad látky na ionty vlivem rozpouštědla se nazývá elektrolytická disociace. Vznikají 2 druhy iontů – kationty + – anionty – Elektrický proud ve vodném roztoku soli je tvořen usměrněným pohybem kationtů a aniontů.

6 Kapaliny, které obsahují volné ionty, vedou elektrický proud a nazývají se elektrolyty. Jsou to vodné roztoky solí, kyselin a zásad. Lidské tělo je vodivé – obsahuje vodivé kapaliny (vodné roztoky solí). Při zacházení s elektrickými zařízením je nebezpečné používat vlhké izolanty, mít vlhké nebo zpocené ruce apod., protože jsou vodiči proudu.

7 Při průchodu elektrického proudu v kapa- linách dochází k přenosu látky a v okolí elektrod probíhají chemické reakce. Děj, při němž průchodem elektrického proudu elektrolytem nastávají látkové změny, se nazývá elektrolýza. Při elektrolýze se na katodě vždy vylučuje vodík nebo kov. 2. Elektrolýza

8 Chemické změny probíhající na elektrodách je možné v praxi využít různým způsobem: 1.galvanické články, 2. elektrometalurgie, 3. galvanostegie, 4. galvanoplastika, 5. zábrana před vlhnutím zdiva, atd.

9 1. Galvanický článek - je zdroj stejnosměrného napětí, který se skládá z elektrolytu a dvou chemicky různých elektrod. 2. Elektrometalurgie -je obor zabývající se získáváním kovů z roztoků, např. Al z taveniny Al 2 O 3, Na z taveniny NaCl. Obr. 2

10 3. Galvanostegie - galvanické pokovování, např. vrstvou Zn, Cr, Au, Ag... 4. Galvanoplastika - vytváření odlitků, matric,… 5. Zábrana před vlhnutím zdiva - ve stavebních materiálech jsou kapiláry, jimiž voda vzlíná ze základů stavby a zvlhčuje stěny. Elektrolýza urychluje její vysoušení.

11 Použité zdroje KOLÁŘOVÁ, Růžena; BOHUNĚK, Jiří; ŠTOLL, Ivan. Fyzika pro 9. ročník základní školy. Dotisk 1. vydání. Nakladatelství Prometheus, spol. s r. o., Praha 4, 2003. Učebnice pro základní školy. ISBN 80-7196-193-0. Zdroj obrázků: vlastní tvorba


Stáhnout ppt "Elektrolýza a její využití Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2012, prosinec."

Podobné prezentace


Reklamy Google