Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz."— Transkript prezentace:

1 Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0292 Číslo materiálu: VY_22_INOVACE_ANJ-GRAMATIKA-03 Tematický celek (sada): ANJ - GRAMATIKA Téma (název) materiálu: Přivlastňovací pád Předmět: Anglický jazyk Ročník / Obor studia: 1.,2. / všechny obory studia Autor / datum vytvoření: Monika Vaidlová/ 01.10.2013 Anotace: Žáci se seznámí s přivlastňovacím pádem a jeho užitím. Metodický pokyn: Prezentace je určena k výuce a samostudiu.

2 PŘIVLASTŇOVACÍ PÁD

3 UŽITÍ Přivlastňovací pád používáme: a) pro vyjádření českého přivlastňovacího přídavného jména (Tomovo auto) b) pro druhý pád podstatného jména v přívlastkovém postavení (jméno této kočky)

4 TVOŘENÍ V jednotném čísle: přidáním apostrofu a s (´s) Tom´s car – Tomovo auto the cat´s name – jméno této kočky

5 V množném čísle: a)u podstatných jmen, která mají pravidelné množné číslo přidáváme pouze apostrof my friends´ book – kniha mých přátel b)u podstatných jmen, která májí nepravidelné množné číslo přidáváme apostrof i s the children´s toy – hračka dětí

6 POZOR! U neživotných podstatných jmen se pro vyjádření 2. pádu v přívlastkovém postavení častěji používá předložka of. - the name of the film (jméno filmu) - the centre of the city (centrum města)

7 Přivlastňovací pád u výrazů času Přivlastňovací pád naopak užíváme u výrazů času a se jmény ročních období. twenty minutes´walk (dvaceti minutová chůze) last winter´s holiday (loňská zimní dovolená)

8 Procvičení

9 Vytvořte přivlastňovací pád. Betty – her job Betty´s job my parents – their weekends my parents´ weekends our children – their friend our children´s friend David – his hair David´s hair

10 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoli další využití podléhá autorskému zákonu. Použité zdroje GNARLY, Craig. en.wikipedia.org [online]. [cit. 10.1.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Studying.jpg


Stáhnout ppt "Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1. KŠPA Kladno, s. r. o., Holandská 2531, 272 01 Kladno, www.1kspa.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google